Egy Békés megyei vállalkozó 34 millió forint vissza nem térítendő költségvetési támogatást nyert homokbányában víz alóli homok kitermelésére alkalmas, 86 millió forint értékű hidromechanizációs úszómű beszerzéséhez. Ezt követően a homokbányát, a bányászati jogot és az elnyert támogatás jogát más személyre és cégekre íratta, azonban a projektet továbbra is ő irányította a háttérből.
Sufnituning úszómű és hamis számla
A nyomozás adatai szerint nem egy újonnan megépített úszóművet szereztek be, hanem egy részben felújított, részben használt berendezést próbáltak újjá varázsolni. Mivel új gépre vonatkozó számlával nem rendelkeztek, így a vásárlást fiktív számlákkal igazolták. A 34 millió forintos támogatást egy jól működő cég nevében kapták, és a beszerzésről szóló fiktív számlák alapján még további 18 millió forinttal csökkentették a cég áfafizetési kötelezettségét.
A NAV pénzügyi nyomozói tizennégy helyszínen tartottak házkutatást és lefoglalták a bűncselekmény bizonyítékául szolgáló fiktív számlákat, könyvelési anyagokat. Az úszóművet a homokbánya területén téliesített, szétszerelt állapotban találták meg. A keletkezett kár megtérülésére százhúsz millió forint értékben zár alá vették a berendezést, további gépeket, eszközöket, bányászati jogokat, ingatlanokat, üzletrészt és befektetést.
Három embert kihallgattak
A háttérből irányító férfit, a támogatást igénybevevő cég vezetőjét és a fiktív számlák kiállításában közreműködő két társukat üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt hallgatták ki gyanúsítottként. A törvény szerint akár tíz évig terjedő szabadságvesztésre is számíthatnak.