Távhőtámogatás: beintett az ellenzék
Nem veszik napirendre Gyurcsány programját Válogatás nélkül kivetnék a Robin Hood-adót |
A törvényjavaslat szerint bárki kérhet támogatást ahhoz, hogy a távhő mérhető és szabályozható legyen a lakásában és önkormányzati, illetve állami támogatással ebbe akár már önerő nélkül is belevághat.
A miniszter közölte azt is: a javaslat eredményeképpen a gázzal és a távhővel fűtött lakások fűtési költségei közeledni fognak egymáshoz. Egy ilyen folyamat egyértelműen egybevág a társadalom szociális igazságérzetével és elvárásával - tette hozzá.
Szűcs Erika szólt az úgynevezett Robin Hood-adóról amely, mint mondta, a nemzetgazdasági átlagot messze meghaladó jövedelmezőségű vállalkozásokra átmeneti időre, két évre kivetett különadót jelenti.
Az ellenzéki pártok képviselői úgy nyilatkoztak, hogy ebben a formában nem tudják támogatni a törvényjavaslatot.
Szijjártó Péter (Fidesz) azt mondta: a Gyurcsány-kormány ebben az évben már négyszer emelte a gáz árát. Véleménye szerint a törvényjavaslat alkalmatlan arra, hogy a családok terheit csökkentse. A képviselő hangsúlyozta, hogy a Fidesz és a KDNP szerint a távhődíj áfatartalmának húsz százalékról öt százalékra való csökkentése lenne a jó megoldás.
Katona Kálmán (MDF) közölte: pártja nem támogatja a javaslatot. Szerinte az egész távfűtési rendszert kellene áttekintenie a kormánynak.
Kóka János (SZDSZ) azt emelte ki: a liberális párt nem támogatja, hogy adóemelés árán próbáljon a kormány úrrá lenni a problémán. Az adóemelés mindig növeli valakinek a terheit, és ez ilyenkor megjelenik a végfelhasználói árakban - tette hozzá. Mint mondta, a kormánynak felelőssége van abban, hogy a legrászorultabbak ki tudják fizetni az energiaszámlájukat.
Soltész Miklós (KDNP) szerint a kormány által benyújtott törvényjavaslat "semmi más, mint kapkodás". Mint mondta, hónapok óta jelzik a kormány felé azt a helyzetet, hogy ebben az évben 35-40 ezer forinttal emelkedik átlagosan egy panellakásban élő család éves távhődíja.
Szanyi Tibor (MSZP) azt hangsúlyozta: a kormány javaslata nem hosszú távú megoldás, hanem annak az első és legfontosabb lépése, úgy hívják, hogy "fájdalomcsillapítás". A távhődíj áfatartalmának húsz százalékról öt százalékra való csökkentése kapcsán közölte: aki ezt tartja a jó megoldásnak, az a pazarló rendszer további fenntartása mellett szavaz.
Adócsökkentés: csak 2009-re van fedezet
A kormány rábólintott az adótörvényekre
Az ellenzék lefejezi Robin Hoodot
Elmarad a jövő évi gázáremelés?
Új adó kell a távfűtés miatt
MTI