3p

A hazai ellátás nem forog veszélyben a legfontosabb kenyérgabonánkból.

Minden második kiló itthon megtermelt búza exportra megy, ennek ellenére a hazai ellátás nem forog veszélyben még annak ellenére sem, hogy a szakemberek egyelőre közepes termést jósolnak.

Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke lapunknak elmondta, a tavalyihoz hasonló termés várható búzából, bár még mindig korai termésátlag-becslésekbe bocsátkozni.

„A vetésterületek tavaszi felmérése megtörtént, de még ebből sem lehet messzemenő következtetéseket levonni” – mondta lapunk kérdésére a GOSZ elnöke. Azt azonban hozzátette, ha rekordot nem is fog idén dönteni a búzakínálat, a tavalyihoz hasonló jó közepes termés várható. De ha az elmúlt öt év átlagát tekintjük, attól valamivel vélhetően elmarad majd az idei betakarítandó búza összmennyisége.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2021-ben az előző évinél nagyobb mennyiséget takarítottak be, valamivel több mint 5,3 millió tonnát. A betakarított terület tavaly 891 ezer hektárra csökkent, ezért a hektáronkénti 6 tonnás átlaghozam minden eddigi rekordot túlszárnyalt, 9,1 százalékkal haladta meg az előző évit, és közel 12 százalékkal a 2016 és 2020 közötti időszak átlagát.

A legtöbb búza Békés, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megyében termett. Előbbi részesedése az országban megtermett mennyiségből megközelítette a 11, utóbbié a 9,3 százalékot. A terméshozam Hajdú-Biharban 7, Békésben és Zalában 6,4-6,4 tonna volt hektáronként. A legalacsonyabb termésátlagok Veszprém, Heves és Nógrád megyében voltak, de az előbbi két megye esetében így is meghaladták a 2020-as országos átlagot.

A hazai ellátás idén sem lesz veszélyben búzából. Fotó: depositphotos
A hazai ellátás idén sem lesz veszélyben búzából. Fotó: depositphotos

Petőházi Tamás kifejtette, területenként változó, hogy jelen pillanatban milyen fejlettségi állapotban van a gabonanövény.

„Nagyjából ötven százalékra tehető a megbízhatóan közepes minőségű termőterület. Vannak ettől fel- és lefelé eltérő területek is, ami elsősorban a földrajzi adottságoktól függ” – mondta Petőházi Tamás.

Még mindig kevés a víz

A GOSZ elnöke elárulta, a viszonylag bőséges tavaszi csapadék sokat jelentett a búza fejlődésének, de összességében még mindig hiányzik a megfelelő mennyiségű víz a földekről.

„Nem a tavaszi eső mennyiségével van a gond, az elegendő volt. Az a vízmennyiség hiányzik, ami tavaly ősztől idén március végéig nem jutott el csapadék formájában a talajba” – fejtette ki a GOSZ elnöke, aki azt is hozzátette, területtől függően ez a hiány 20 és 40 milliméter között mozog.

Azt a GOSZ elnöke elárulta, a gazdák nem lesznek elégedetlenek, hiszen a tavalyihoz képest nagyon felment a búza ára, így a megnövekedett költségek (az energiaköltségek, a műtrágya árának emelkedése) ellenére nyereséggel zárhatják a szezont.

 

A KSH adatai szerint 2011-ben egy tonna étkezési búzát 400 ezer forintért értékesítettek Magyarországon. Ez az érték tavaly már 75 ezer forint volt, idén tavasszal pedig már jóval 100 ezer forintért kötöttek le a vásárlók egy tonna búzát.

Címkék: Agrár
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Mi lesz a tojásárakkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:57
Drasztikusan megemelkedtek a tojástermelés költségei, ráadásul visszaszorulóban vannak a ketreces tartásból származó tojások.
Agrár Ön őstermelő? Akkor most örülhet
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 17:07
2025-ben a minimálbér 9 százalékos növekedésével az őstermelők személyi jövedelemadó fizetési kedvezményeihez kapcsolódó értékhatárok is emelkednek. Ez közel 390 ezer őstermelőt érint kedvezően.
Agrár Miért ilyen drága a sárgarépa?
Szirmai S. Péter | 2025. január 23. 05:42
A régiós és a hazai répaapály miatt két éve aranyáron mérik a sárgarépát. Tényleg fordulatot hozna a rebesgetett áfacsökkentés?
Agrár Újabb győzelem Putyinnak: beiktatták a focistából lett elnököt Georgiában
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 11:36
A Nyugat-barát elnök elhagyta az elnöki palotát, a Moszkva-barát beköltözhet.
Agrár Durván drágult az ukránok karácsonyesti menüje
Mester Nándor | 2024. december 27. 11:16
Tavalyhoz képest 41 százalékkal kerül többe a hagyományos vacsora. A legdrágább idén is a ritka hal, a babbal dúsított céklaleves, a borscs és a kutia, egyfajta müzli.
Agrár Rajtunk folyathatják át a közép-ázsiaiak a mézüket?
Szirmai S. Péter | 2024. december 25. 16:56
Bár sok gazdaságban már veszteséges a szántóföldi növénytermesztés és csökkent a szektor kibocsátása, jó évet zár a magyar agrárdiplomácia.
Agrár Lecsapott az élelmiszerbiztonsági kommandó
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 11:31
Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei.
Agrár Óriási változás jön januártól – befellegezhet a mutyizóknak
Szirmai S. Péter | 2024. december 23. 06:29
A visszaélések miatt jövőre megint módosul a termőföldvásárlás, bérlet és használat szabályozása, ráadásul 2025. január 15-től már teljesen elektronikus lesz az ingatlannyilvántartás.
Agrár “Bennünket Villány tesz naggyá!” – véli a Jammertal bor birtok tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 19:02
Fiatal borászok, bátorság, szorgalom és kiváló stratégia. Mindez a világ bortérképére helyezte a villányi borvidéket. A siker titkáról beszélgetünk Dr. Szűcs Róberttel, a Jammertal bor birtok tulajdonosával.
Agrár Nagyot zuhant a magyar mezőgazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 08:46
2024-ben a hazai mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult, az előző évitől 8 százalékkal maradt el, közölte péntek reggel a KSH.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG