Jövő évtől 2020-ig évente 60 milliárd forint fordítható meghatározott növények termelésére, kertészeti ágazatok és a fehérjenövények termesztésének támogatására – jelentette ki Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára.
A Gabonatermesztők Országos Szövetségének konferenciáján felszólaló államtitkár közlése szerint a tejhasznú tehénre egyedenként 353 euró, húshasznú tehénre 216 euró támogatást fizetnek. A gyümölcsültetvényeket hektáronként 660 euróval támogatják, szójatermesztésre 200 euró a kifizetett összeg, cukorrépára 421 euró.
A helyettes államtitkár ismét leszögezte: bár az 1200 hektár felett gazdálkodóktól hektáronként 144 eurónyi támogatást elvonnak, ezek a nagytermelők is hozzáférhetnek az állattenyésztési támogatásokhoz. A politikus szerint Magyarország élt a vidékfejlesztési források maximális, 15 százalékos átcsoportosítási lehetőségével a közvetlen termelői támogatások növelésére. Ez 444 millió euró, 137 milliárd forint átcsoportosítását jelenti.
A minisztérium számításai szerint a munkaigényes ágazatok fejlesztését segítő átcsoportosításokkal 2020-ig 50 ezer új munkahely jöhet létrejöhet.
Közvetlen termelői kifizetésekre 2015-2020 között összesen 8,06 milliárd euró, 2500 milliárd forint áll rendelkezésre, az összeg jövőre 1,345 milliárd eurót, 418 milliárd forintot tesz ki.
Orosz embargó: csak áttételes a hatás
Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint az orosz embargónak rájuk nézve nincs közvetlen hatása, mert nem exportálnak olyan mennyiségű búzát, hogy megérezzék a korlátozásokat, ugyanakkor az élelmiszer bevitel tilalma miatt egy bizonyos gabonamennyiségnek máshol kell piacot keresni.
A termés fele exportra megy
Idén az országban ötmillió tonna búza termett, ebből kétmillió a legkiválóbb, étkezési minőségű. A belföldi igény egymillió tonna, az étkezési búza másik fele exportra kerül, mivel keresett termék - ismertette a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke.