A budai Várba, a Sándor-palota mellé, a Karmelita kolostor épületébe költözik a miniszterelnök és hivatala legkésőbb 2016. március 15-ig, több tárca székhelye pedig vidéki városokba kerülhet - közölte az új kormány első ülése után Kurucz Éva, a most debütáló új kormányszóvivő.
Tájékoztatása szerint Orbán Viktor miniszterelnök felkérte Hende Csaba honvédelmi minisztert, tekintse át annak lehetőségét, hogy a Honvédelmi Minisztérium Székesfehérvárra költözzön. Fazekas Sándor földművelésügyi tárcavezetőnek a Debrecenbe költözés lehetőségeiről kell vizsgálatokat végeznie. A két minisztérium átköltöztetési határideje szintén 2016. március 15. Ennél gyorsabban, akár már az év végéig Kecskemétre költözhet a Lázár János által irányított Miniszterelnökség vidékfejlesztési államtitkársága.
A döntéssel kapcsolatban további információ nincs, így vélhetően a következő hetekben látnak majd napvilágot azok a számítások, amelyek arról szólnak, hogy mennyibe kerül és miként oldható meg az apparátusok átköltöztetése, mi lesz a Budapesten dolgozókkal. Ami bizonyos, hogy a vidéki városokban berendezkedő kormányzati hivatalok költsége alacsonyabb lesz, ám a személyi állomány problémáinak megoldása – akár az átköltöztetésről, akár új munkatársak felvételével és a régiek elbocsátásával oldják meg a felmerülő helyzetet – sokban befolyásolja majd a végső szaldót.
Ismeretes, hogy a Gyurcsány-kormány a mostaninál gyökeresen ellentétes megoldásban látta a hatékonyabb kormányzati munka megvalósulását: a széttagolt intézményrendszer helyett a Nyugati pályaudvar mellé elképzelt kormányzati negyedben vonták volna össze a minisztériumokat, de ott a válság közbeszólt.
Természetesen, az informatika korszakában a kapcsolattartásnak már nem akadálya a földrajzi távolság, ám az a tény, hogy a közigazgatás a mostani kormánydöntések ellenére is Budapest-központú marad, komoly számításokat igényel az elképzelés hatékonyságával kapcsolatosan.