Az FM kutatóintézeteiben fejlesztik ki azt a takarmányfélét, amely már jövőre helyettesítheti a szóját, és nem drágítja, hanem olcsóbbá teszi a tejtermelést - ismertette az államtitkár.
Nagy István arról is beszélt, hogy az orosz embargó és a tejkvóta feloldása nyomán kialakult helyzetet nem oldja meg, ha pénzt ad a kormány, az ágazat problémáin csak hosszú távú intézkedésekkel lehet javítani. Ennek érdekében a termelők közötti, illetve a termelők és a fogyasztók közötti együttműködést sürgette az FM államtitkára.
Kellene egy tejporgyár
Nagy István példaként említette a meggytermelők idei összefogását, akik nem engedtek a felvásárlók nyomásának és nem 50, hanem 100 forintért adták el a meggy kilóját.
Kiemelte: a tejágazat komoly válsággal küzd, minden intézkedés létkérdés ezen a területen. A legsürgetőbb feladatnak a készletezés megoldását nevezte: Magyarország nem úszhatja meg egy komoly tejporító (tejporgyár) felépítését - mondta.
Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a tejporgyártás mellékterméke a vaj, amit újra "be kell illeszteni a táplálkozási sorba". A lakosság azzal segíthet a külföldi konkurenciát legyőzni, ha a boltban a magyar tejet, a magyar vajat, a magyar sajtokat választja - jegyezte meg.
Az FM parlamenti államtitkára végezetül felhívta a figyelmet, hogy már csak egy napig, augusztus 15-ig lehet a mezőgazdasági kistermelői támogatási rendszerbe jelentkezni, amelyben egy gazda 1250 euró támogatáshoz juthat évente.
Háborognak a tejtermelők A tejtermelők több, azonnali kormányzati és uniós döntéseket sürgetnek a kedvezőtlen tejpiaci helyzet enyhítésére. Közleményükre ma reagált a Földművelésügyi Minisztérium. A tárca azt mondja, tisztában vannak a tejpiacon tapasztalható nehézségekkel, de azért nem lesz áfacsökkentés. Részletek >>>> |