Botrányosnak nevezte pénteken az Európai Tanács elnöke az ukrán tengeri kikötők orosz blokádját, valamint az orosz erők ellenük intézett támadásait és a zárlat azonnali megszüntetésére szólította fel Moszkvát. Az Egyesült Királyság pedig bejelentette, hogy brit erők fogják monitorozni a Fekete-tengeren zajló hajóforgalmat, hogy ezzel is eltántorítsák az oroszokat a kereskedelmi hajók elleni akcióktól.
"Több mint 250 millió embert fenyeget súlyos élelmiszerbizonytalanság világszerte. Azáltal pedig, hogy az orosz erők szándékosan támadnak ukrán tengeri kikötőket, a Kreml megtagadja tőlük az élelmiszert"
- fogalmazott újságíróknak Charles Michel Újdelhiben, ahova a húsz legfejlettebb és legnagyobb feltörekvő gazdaságot tömörítő G20-csoport hétvégi csúcstalálkozójára érkezett.
Michel emellett leszögezte: teljes mértékben cinikus Moszkva ama ajánlata, mely egymillió tonna gabonát ígért az afrikai országoknak.
"A gabonát szállító hajóknak biztonságban kell kijutniuk a Fekete-tengerre"
- szögezte le Michel, kiemelve, hogy az ENSZ égisze alatt megkötött gabonaegyezmény eredetileg 32 millió tonnányi gabona szállítását tette lehetővé, elsősorban fejlődő országok számára.
A Fekete-tengeren áthaladó ukrán gabonaexport orosz blokádja várhatóan a csúcs egyik legfontosabb témája lesz - fűzte hozzá.
Az orosz kormány júliusban nem hosszabbította meg a korábban kétszer megújított megállapodást, azzal vádolva a Nyugatot, hogy akadályozza Oroszország saját gabona- és műtrágyaexportját, amely szintén az egyezség része. Ezt követően fokozta támadásait a dél-ukrajnai Odessza és Mikolajiv megyékben, ahol az ukrán gabonaexport szempontjából kulcsfontosságú kikötők és platformok találhatók.
A Kreml álláspontja szerint a megállapodás nem érte el célját, az egyezmény segítségével nem sikerült megszüntetni az éhínséget Afrikában. Vlagyimir Putyin orosz elnök a hónap elején leszögezte, hogy mindaddig nem lesz visszatérés az ukrán gabona, valamint az orosz élelmiszer és műtrágya kiviteléről megkötött kezdeményezéshez, amíg a Nyugat nem teljesíti az ezzel kapcsolatban Moszkvának tett ígéreteit.
Mind Oroszország, mind Ukrajna a világ vezető gabonaexportőrei közé tartozik. Pénteki interjúja során Michel elmondta továbbá azt is, hogy a küszöbön áll az Afrikai Unió csatlakozása G20-csoporthoz, az ügyben elért konszenzust pedig jó jelnek nevezte. Jelenleg az Európai Unió a G20 egyetlen régiós szervezete.
Diplomáciai források mindazonáltal azt mondták a sajtó képviselőinek, egyelőre nem tudni, az Afrikai Unió csatlakozására mikor kerülhet sor, ám elképzelhető, hogy a G20-ak brazíliai vagy 2025-ös, dél-afrikai csúcstalálkozóján már teljes jogú tagként lehet jelen.
A szervezet 55 tagállamból áll, köztük van a vitatott hovatartozású Nyugat-Szahara is, melynek ügyében Algéria és Marokkó között diplomáciai viszály robbant ki.
Brit szemek a Fekete-tengeren
A fentiekhez kapcsolódó hír, hogy a brit kormányzat bejelentette, brit katonai és biztonsági erők fogják figyelni a Fekete-tengeren zajló történéseket. A bejelentés célja, hogy elvegyék az oroszok kedvét a Fekete-tengeren gabonát és más árukat ukrán kikötőkből szállító kereskedelmi hajók elleni akcióktól.
Rishi Sunak brit miniszterelnök a G20-as csúcsra érkezve arról beszélt, hogy a gabonaegyezmény femondása "óriási szenvedéseket okoz emberek milliói számára".
"Csak a múlt hónapban az oroszok annyi gabonát semmisítettek meg, ami elég lenne, azt hiszem, egymillió embernek egy évig. Ilyen következményekkel jár, amit Oroszország tesz"
- fogalmazott Sunak.
(MTI, The Guardian)