Elérte az előzetes becslések szerinti 280 milliárd forintot a zöldség-gyümölcs ágazat kibocsátása 2016-ban – közölte a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. A teljes ágazat eredménye – 5-7 százalékkal meghaladva az előző évit – mintegy 2,766 millió tonna volt, ami átlagosnak tekinthető.
Tavaly csaknem 850 ezer tonna gyümölcs termett – közölte a terméktanács. Bár az alma 510 ezer tonnával közepes évet zárt, az étkezési alma nem érte el az átlagnak számító 30 százalékot sem – főként a jég és fagy miatt keletkezett károk miatt. A várakozásokon felül teljesített ugyanakkor a meggy. A fagykárok miatt az elemzők 65 ezer tonnával számoltak, de végül 85 ezer tonnát takarítottak be a termelők.
Kissé nőttek a termőterületek
Csaknem 3 százalékkal nőtt a gyümölcstermő területek aránya 2015-höz képest. Jelentősen bővült a dió és a bodza területe, kisebb mértékben pedig a kajszié, a meggyé és cseresznyéé. Bővült néhány szabadföldi zöldség termőterülete is – főként csemegekukoricáé, görögdinnyéé, sárgarépáé, petrezselyemé. A többi kultúra területe változatlan vagy kissé csökkent. A betakarított mennyiség nagyjából másfél millió tonna lett.
Hajtatás: A kertészeti termesztésben használt fogalom, amely valamilyen zárt térben, lakásban, télikertben vagy növényházban történő növénytermesztést jelent. Forrás: www.tuja.hu |
A múlt év sokkal kedvezőbb volt a hajtató kertészeknek – a kiegyenlítettebb hőmérséklet és az alacsonyabb hőségnapok száma miatt jobbak voltak a hozamok és a minőség is. A hajtatásban növekedett a káposztafélék és salátafélék termelőterülete, valamint mennyisége is. pár a paprika és a paradicsom területe nem változott, a korszerűsítések miatt tovább nőttek a hozamok. Ezzel a hajtatott termékek mennyisége mintegy 430 ezer tonna volt 2016-ban, 6 százalékkal meghaladva az előző évit – közölte a szervezet.
A zöldségek árai – főleg a korai időszakban – magasabbak voltak, míg a gyümölcsöké elmaradt a várakozásoktól. A tárolt növényfajoknál is alacsonyabb árak alakultak ki, ugyanakkor ezt részben ellensúlyozták a magasabb hozamok.
Több tonna hamis növényvédőt locsolunk szét – megéri? Nem csak a luxuscikkeket hamisítják előszeretettel a csalók: rémisztően sok hamis növényvédőt, rovarölőt és fertőtlenítőt locsolunk szét az otthonainkban, kertjeinkben és a földeken minden évben. Amellett azonban, hogy ezek a szerek hatalmas kárt okoznak a gazdaságnak, borzalmasan károsak az egészségre. A nem megfelelően bevizsgált vegyszerek ugyanis...További részletek >>> |