A csökkenő árak dacára idén tovább növekedhet a tejtermelés az Európai Unióban, miközben a sertéshústermelés stabilizálódhat, mert a gazdák csökkentették az állatállományt - közölte a brüsszeli bizottság.
Az Európai Bizottság előrejelzése szerint idén 1,4 százalékkal 153,8 millió tonnára növekedhet az Európai Unió 28 tagállamában termelt tej mennyisége a tavalyi 2,5 százalékos emelkedés után. Jövőre kisebb ütemben, éves szinten 0,7 százalékkal bővülhet a tejtermelés.
Idén Írországban, Hollandiában, Dániában és feltehetően Nagy-Britanniában emelkedik a legnagyobb mértékben a termelés szintje, Franciaországban és Németországban mérsékelt lesz az ütem, míg a kelet-európai országokban - az állatállomány csökkenését követően - stabilizálódik a szint.
Ezért ömlik a tej a piacra
Egyes termelők és politikusok a tejkvótarendszer tavaly áprilisi megszüntetését tartják a túltermelés alapvető okának, de az Európai Bizottság szerint a füves legelőknek kedvező időjárás, valamint az alacsony gabona- és energiaárak is arra ösztönözték a gazdák egy részét, hogy a csökkenő tejárak dacára fenntartsák a termelési szintjüket.
Kínába mennek az európai disznók
A sertéshús esetében a nettó termelés várhatóan 0,3 százalékkal 23,3 millió tonnára süllyed, miután tavaly 3,6 százalékkal növekedett. Jövőre 0,7 százalékos emelkedésre számít a bizottság. A csökkenő húsárak miatt a gazdálkodók több országban csökkentették az állatállományt 2015 második felében, de Spanyolországban tovább emelkedett a tenyészkocák száma.
Az európai sertéshúságazatra egészségügyi okokra hivatkozva már 2014 elején embargót vetett ki Oroszország, hat hónappal a nyugati élelmiszereket sújtó, jóval szélesebb körű importtilalom bevezetése előtt. Mindazonáltal az alacsony áraknak és a gyengébb eurónak is köszönhetően tavaly 9 százalékkal bővült az EU sertéshúsexportja, ezen belül a kínai szállítások majdnem megduplázódtak.