Az eredetvédelem segíthet a helyi gazdálkodókat abban, hogy könnyebben és magasabb áron értékesíthessék a terményt – közölte Farkas Éva Erzsébet makói polgármester. A makói hosszúgyökér helyi jelentőségű termény, amelyet mintegy 2 ezer hektáron termelnek, s több száz család számára ad megélhetést – mondta a politikus sajtótájékoztatón.
Feldolgozóüzem is épül
A makói tájkörzetben, a város mellett főként Apátfalván, Földeákon, Magyarcsanádon és Maroslelén – termesztett fajta kitűnő zamatú, és hosszabb ideig eltartható, mint más petrezselyemfélék – közölte a polgármester.
A makói gazdaságfejlesztési program fontos része a mezőgazdaság fellendítése, a helyi termékek népszerűsítése. Ezért az önkormányzat olyan zöldség- és hagymafeldolgozó üzemcsarnok létrehozását tervezi, amely könnyebbé teszi a helyi termékek piacra jutását. Középtávon pedig uniós forrásból mezőgazdasági bemutatócsarnokot is kialakítanának.
A makói hosszúgyökér. Kép forrása: delmagyar.hu |
A gyökér eredete
Jancsik Péter, a Jancsik Zöldségfarm Kft. ügyvezetője elmondta, a makói hosszúgyökér története a 16. századig nyúlik vissza, termelése és betakarítása kizárólag kézzel végezhető. A fajta teljesen más minőséget képvisel, mint az ország más régióiban termesztett vagy az import petrezselyem, magasabb szárazanyagtartalma van, íze fűszeresebb.
Az eredetvédelem segít majd újrapozícionálni a fajtát, megkülönböztetni a konkurensektől, ezt az elnevezés mellett embléma is megkönnyíti majd.