A szegedi Gabonakutató szerint a gazdálkodók többsége még mindig a visszavetés mellett dönt, vagyis az általa aratott, nem minősített kalászost veti el újra. A visszavetett búzából lényegesen, 15-25 százalékkal többet kell használni, mint a fémzárolt, minőségi vetőmagból.
Milyen a megfelelő búza?
Múlt héten stagnált a búza és jelentősen csökkent a kukorica ára. A Magro.hu piactéren a búzát átlagosan 45 024 forintért adták-vették. Mivel idén az összetermésen belül a szokásosnál magasabb a takarmánybúza aránya, ezért az ára a továbbiakban is szinten maradhat, esetleg még csökkenhet is. Részletek >>> |
Szilágyi Lászlót, a Gabonakutató Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója szerint a hatósági zárral ellátott zsákokban kapható vetőmag megfelel a szigorú európai és hazai minőségi előírásoknak, garantált a csírázóképessége, fajtatiszta, csávázott és fokozottan ellenálló a betegségekkel szemben.
Tavaly a teljes őszi búza vetésterület mindössze 20 százalékába került fémzárolt vetőmag, ami az elmúlt két évtized legrosszabb aránya, miközben a nyugat-európai átlag 50 százalék fölött van.
Egy hektár bevetése fémzárolt vetőmaggal alig 20 ezer forintos költséggel jár, ez mindössze 10 százaléka a búza termelési költségének, mégis sokan éppen a vetőmagon spórolnak. Az az általános tapasztalat, hogy ha adott évben magas áron lehet eladni a búzát, akkor a gazdák értékesítik, és fémzárolt magot vesznek a következő vetéshez. Az idei évi aratás a többszöri csapadék következtében megkésett, a megázott búzákból félretett saját vetőmagot visszavetni igen kockázatos.