Egyre inkább növekszik a befektetői érdeklődés azon agrotechnológiai projektek iránt, melyek a termésbiztonság növelésével forradalmasíthatják a világ lakosságának élelmiszer-ellátását. Ilyen projekt a hazai fejlesztésű, számos neves borászat által használt SmartVineyard precíziós mezőgazdasági szenzorhálózat is, mely a szőlőfertőzések előrejelzésével segíti a termelésoptimalizálást.
Mit tud a SmartVineyard? A szőlőföldekre telepített készülékek precíziós szenzorok segítségével mérik azokat az időjárási, mikroklimatikus paramétereket, melyek szerepet játszanak az egyes szőlőbetegségek kialakulásában és terjedésében. A készülékben lévő GSM kártya feltölti a mért adatokat a szerverre, ahol algoritmusok és matematikai modellek segítségével a rendszer kiszámolja a fertőzés adott területen való kialakulásának valószínűségét. A szőlész szakember pedig a saját webes felületén keresztül tudja figyelemmel kísérni a szőlőjében lévő fertőzéseket. |
Az utóbbi évek során a SmartVineyard rendszerrel jelentős innovációs és technológiai sikereket elérő QuantisLabs Kft. újabb nagyobb mérföldkőhöz érkezett. A budapesti startup az Európai Unió legnagyobb kutatási-fejlesztési alapjából (Horizon 2020) több mint egymillió eurós támogatáshoz jutott, melyet a már a szóban forgó SmartVineyard rendszer horizontális és vertikális skálázására használhatnak fel: a cég egyéb növénykultúrák bevonása mellett további precíziós szenzorok fejlesztését célozta meg.
A valós idejű adatméréseken alapuló távdiagnosztikai megoldás lehetővé teszi a növénybetegségek azonnali detektálását, a kapcsolódó intelligencia rendszer segítségével így pedig egy rendkívül kvalitatív és kvantitatív agro-adathalmaz elemzésére nyílik lehetőség.
Természetesen a projekt megvalósítása magával vonja a vállalkozás jelentős bővítését is: az elkövetkezendő két évben több tucatnyi szakembert, elsősorban mérnököket, fejlesztőket készülnek fokozatosan felvenni.
A diagnosztikai rendszer alapját képző SmartVineyard szenzorhálózat a tavalyi évben harmadik helyezett lett a szoftveróriásról elnevezett Intel Business Challenge-n, a kaliforniai Intel Global Challenge döntőn pedig húszezer technológiai projekt közül a legjobb tíz közé sorolták. Az idehaza Szőlőőr néven értékesített döntéstámogatási-rendszert ma olyan borászatok használják, mint Bock Pincészet, Pannonhalmi Apátság Pincészete, Sausksa vagy a Royal Tokaji Borászat.