A lista az Európai Unióban nem őshonos, agresszíven terjedő állat- és növényfajok kitiltását, visszaszorítását irányozza elő. A Földművelésügyi Minisztérium közleményében azt írja, Karmenu Vella környezetpolitikáért, tengerügyért és halászatért felelős biztos elmondta, hogy a listát idén alakítják ki, és ígéretet tett arra, hogy a lista előkészítésénél folyamatosan egyeztetnek Magyarországgal.
Kiemelte: ahogyan az uniós jogszabály is kimondja, elsődlegesen az EU-ban széles körben még el nem terjedt, gyors intézkedésekkel kezelhető káros fajokkal szükséges foglalkozni.
Kiirtanák a kiirthatatlant?
Az Európai Bizottság tavaly szeptemberben ismertette javaslatát az úgynevezett nem őshonos özönfajok visszaszorítására, amelyek a brüsszeli testület szerint évente 12 milliárd euró értékű kárt okoznak az európai agráriumnak. A bizottság ötven fajt akart tiltólistára tenni, ám az Európai Parlament és a tagállamok szakminisztereiből álló tanács eltörölte ezt a plafont, akárhány behurcolt faj bekerülhet a jegyzékbe, amelyhez a brüsszeli testület adhat hozzá újabb és újabb növény- és állatfajokat.
Hogy az akác ne kerüljön fel erre a listára, Fazekas Sándor már egy éve harcba szált Brüsszellel, az Akácfa Koalíció még hungarikummá is nyilváníttatta.