Lukács László agrárszakértő, a Tejtermék Tanács korábbi ügyvezető igazgatója azt követően mondta el véleményét az MTI-nek, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzétette legfrissebb tájékoztatóját a mezőgazdasági termelői árak alakulásáról.
A pénteken közölt adatok szerint a mezőgazdasági termékek felvásárlási ára 9,8 százalékkal volt alacsonyabb júniusban, mint tavaly ugyanekkor. Ezen belül a növényi termékek termelői árának csökkenése júniusban tovább gyorsult; a májusi 14,9 százalékos esés után 15,8 százalékkal kellett kevesebbet fizetni értük, mint egy évvel korábban. Lassult az élőállatok és állati termékek felvásárlási árának növekedése, 1,9 százalékos volt a tizenkét havi drágulás a májusi 2,3 százalék után.
Nagyon rosszkor jött
Ekkora érvágást jelentene Piaci elemzők szerint mintegy 0,2 százalékponttal vetné vissza a hazai össztermék (GDP) növekedést éves szinten, ha teljesen megszűnne a mezőgazdasági termékek kivitele Oroszországba. Részletek >>> |
A szakértő szerint problémát jelent, hogy a mezőgazdasági termékek felvásárlási árának alapvetően csökkenő tendenciáját derékba kapta az orosz embargó, felerősítve azt. Úgy vélte, az embargó közvetett hatása jelentős, mivel piaci zavart okozhat, hogy más országok (Németország, Lengyelország, Spanyolország) termékei bennragadnak az unióban.
Ha az embargó kitart az év hátralévő részében, az kínálati piacot teremt, így egyensúlyvesztés következhet be. Ha piaci zavar keletkezik, az jelentős fogyasztói áresést vetít előre - húzta alá.
Ezt kellene csinálni
Lukács László szerint két lépést kellene nagyon gyorsan megtenni az esetleges piaci zavarok elkerülése érdekében. Elsőként EU-konform piacvédelmi intézkedéseket kellene foganatosítani, ezek közül az áfa-csökkentés szükségességét és a tisztességtelen piaci szereplők elleni határozottabb fellépést emelte ki.
Másnak ennyire fájna Arról, hogy mekkora termeléskiesést jelent majd például a németeknek, az olaszoknak, vagy épp a szlovákoknak az embargó, arról bővebben ebben az összefoglaló cikkünkben olvashat. |
Emellett a növekedési hitelprogramban (nhp) a jelenleg elérhetőnél nagyobb összegre - és más fedezeti összetételben garantálva - olyan állami hiteltámogatást kellene kidolgozni, ami segít átvészelni az ágazat szereplőinek ezt az időszakot.
Estek az árak
A mezőgazdasági termékek árának júniusi csökkenését értékelve Lukács László kiemelte: az árváltozás termékpályánként eltérő irányú és dinamikájú, aminek véleménye szerint három fő oka lehet.
Egyrészt vannak olyan termékpályák, ahol igen erős volt a bázis, azaz magas volt a tavaly júniusi ár, ilyen egyebek között a burgonya, a tej, a zöldség és gyümölcságazat - itt piaci kompenzáció zajlott le júniusban.
Emellett szezonális hatásról is beszélni lehet, az idénytermékek most ugyanis túlreprezentáltak, a mennyiség alapján nagyobb a részesedésük, ami hozzájárul az árcsökkenéshez. Megjegyezte, hogy az idén az időjárás is kedvezett a magasabb hozamnak.
Pénzt kérünk az EU-tól
Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter a héten a Twitter-oldalán közölte: éves szinten 80 millió euró (mintegy 25 milliárd forint) veszteséget jelenthet a magyar mezőgazdasági exportnak az oroszok válaszlépése, ezért hamarosan európai uniós kompenzációra lesz szükségünk.