Az idei termékértékesítési szerződések 99 százalékát már megkötötte a dohánytermelőkkel a két nagy felvásárló társaság, az ULT és a Dofer – közölte a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (Madosz) elnöke. Bényei Illés elmondta, a Virginia dohányfajta esetében újraszerződtek a termelők a tavaly leszerződött mintegy 2631 hektáros területre. A Burley esetében pillanatnyilag 700 hektár van lekötve a tavalyi 735 hektárral szemben, de itt még elképzelhető egy kis mozgás.
Idén összesen 3331 hektárra kötöttek szerződéseket dohánytermelőkkel, ami enyhe visszaesés tavalyhoz képest. A Szövetség elnöke megjegyezte: a dohány termőterülete 2015-ben 4418, 2004-ben 5265, 1999-ben pedig 7523 hektár volt Magyarországon.
A korábbi adatok szerint a tavalyi termésátlagok felülmúlták a 2015-ös értékeket. 2016-ban a Virginiából hektáronként 1,826 tonna, a Burleyből pedig 2,096 tonna termett, a magyarországi átlagtermés hektáronként így 1,885 tonna volt. Két évvel ezelőtt a Virginia 1,706, a Burley pedig 1,640 tonnás átlagokat produkált, az átlag hektáronként 1,673 tonna volt. Virginiából összesen 4803 tonna, míg a Burleyből 1540 tonna termést takarítottak be tavaly.
Bényei Illés szerint a tavalyi termésátlag lekötése már biztosított és remélhetőleg az időjárás is segíti a várt mennyiség betakarítását és értékesítését. Az időjárás jelenleg kedvező, a gyenge hajnali fagyok nem okoztak gondot eddig.
Szabályozták a támogatásokat
A gazdálkodók a palántanevelésnél tartanak – a maggal és a tőzegel megtöltött palántanevelő tálcákat vízre helyezték a fóliasátrakban, a kelés is elindult. A palántákat május elejéig kezdik kiültetni a földekre, ez a munkafázis egész májusban kitart – tette hozzá a a Madosz elnöke.
Az elnök szerint a Universal Leaf Tobacco Magyarország Zrt. (ULT) nem változtatott a tavalyi árain: a Virginia esetében kilogrammonként 555 forintot, míg a Burleynél 467 forintot kaptak a termelők. A Dofer Dohányfermeltáló Zrt. idén nyolc százalékkal emelne árain, reményeik szerint ezzel meg is haladják az ULT árait.
Bényei Illés szerint a szerkezetátalakítási támogatási összegek nem változtak tavalyhoz képest, a 2016-ra járó összegek egy részét idén fizetik ki a termelőknek. A tavalyi és az idei támogatások mértékét rendeletben szabályozták, így a termelők úgy kezdhetik el a 2017-es évet, hogy a megkapható támogatás mértéke jogszabályban van rögzítve. Erre hosszú évtizedek óta nem volt példa – mondta a Madosz elnöke.
43 milliárd forint támogatás után még több pénz megy a gazdáknak Magyar Államkincstár 2017. január elsejétől vette át a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal feladatait. További részletek >>> |