A mangalica nemcsak a termelőknek, hanem az államnak is jó befektetés, a magyar állattenyésztés egyik húzó brandje, termékcsoportja, amely a belföldi és a külpiacon is egyre keresettebb termék - hangsúlyozta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára kedden Budapesten, a Klauzál téri vásárcsarnokban. Feldman Zsolt, a hétvégi IX. Budapesti Mangalicafesztivál beharangozó sajtótájékoztatóján ismertette, hogy az agrártárca és a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete, a kormányzati sertésprogram keretében 2013 óta szoros szakmai együttműködést folytat a mangalica termékek fogyasztásának bővítése érdekében.
Jövedelmező befektetés
A termelők számára biztos megélhetést jelent a mangalicatartás, de az állam számára is kitűnő befektetés lehet. A Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete (MOE) és a Földművelésügyi Minisztérium (FM) együttműködve egy olyan programot hozott létre, amelynek köszönhetően a csúcsra ért a mangalicatenyésztés és a mangalicatermék.
Nagy a kereslet a mangalicára
A tenyésztők árbevétele éves szinten mintegy 3,6 milliárd forintot tesz ki, a termék eladást is hozzászámítva az éves bevétel megduplázódik, így 7-8 milliárd forint között mozog. Az ellenőrzött kocaállománnyal évente mintegy 60 ezer hízót állítanak elő az országban. A 60 ezer sertés mintegy negyedéből készült terméket viszik exportra, vágóhídra ugyanis az évi hízómennyiségből mintegy 25-30 ezer kerül, a másik fele házi vágás. Fontos külpiac a spanyol, az olasz és a francia, valamint az ázsiai piacok közül Japán, Szingapúr, Honkong.
Az FM és a MOE együttműködésének kezdetén a tenyészetek száma 182, a mangalicakocáké 7500 volt, ma már 246 tenyészet működik az országban, és a kocaállomány 9700 körül mozog. Az anyakocák közül mintegy 5500 szőkemangalica, a többi - fele-fele arányban - vörös és fecskehasú mangalica.
Igazi magyar sikertermék
Az itthon tenyésztett mangalica hízókból 20 ezer kerül a vágóhidakra, a termékek nagy részét a prémiumpiacokra exportálják. A kivitel fele, mintegy 500 tonna Spanyolországban talál gazdára. Évente mintegy 30 ezer sonka, 15 ezer lapocka és 10 ezer karaj kerül Spanyolországba.