Bár nehezítette egy kicsit a betakarítást az elmúlt időszak esőzése, nem okozott fennakadást, ráadásul a talajnak is jót a víz - közölte Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdálkodásért felelős államtitkára.
Lesz bőven kukorica
Az államtitkár elmondta, hogy a legfrissebb adatok szerint kukoricából 6,7 millió tonnás termés várható, legalábbis az eddigi termésátlag alapján. Eddig a kukorica csaknem 40 százalékát takarították be országszerte, és átlagosan 5,5 tonnás hozam volt a hektáronkénti átlag. Czerván György elmondta, hogy tavaly átlagosan 4 tonna volt a termés, míg az elmúlt 5 év átlaga 6,1 tonna/hektár.
A megyék közül Borsodban, Baranyában és Békésben volt a legmagasabb átlaghozam. Borsodban csaknem 7, utóbbi kettőben pedig 6 tonna feletti. A sort a Jászság zárja, ahol 4,7 tonnás volt az átlag. Az államtitkár hozzátette, hogy a kukoricát szárítani kell, mert a nedvességtartalma 19-28 százalékos volt. A számok alapján az látszik, hogy nagyjából 2,5 millió tonnát exportálhatnak, mert a hazai szükségletre, az ipari felhasználással együtt is elegendő lesz 4,2 millió tonna.
Lehet nyugodtan szotyizni
Az államtitkár ismertetése szerint a napraforgót a terület 85 százalékán már betakarították. Úgy tűnik, hogy a nagy meleg nem tett kárt a termésben. Az eddigi adatok alapján a hozam (2,7 tonna hektáronként) lényegesen meghaladja a tavalyi 2,1 tonnás átlagot. Itt is nagy szórás van a megyék között. Tolnában például a 3 tonnás átlagot is elérték, míg Hevesben a 2 tonnást sem (1,9 tonna). Az átlagos olajtartalom 44-47 között alakul- Csongrádban például alacsonyabb, míg a Hajdúságban magasabb.
Cukorrépából is a tavalyit meghaladó átlagra számítanak az előzetes adatok alapján a minisztériumban. Míg tavaly átlagosan 42 tonna jött le egy hektárról, addig idén csaknem 48 tonnás az átlag. A cukortartalom pedig 14-17 százalék között változik. Az államtitkár elmondta, hogy a tervezett 2 milliárd forintos kiegészítő támogatást teljes egészében kifizetik még idén.
Raktározási gondok nincsenek sehol, mivel a hazai raktározási kapacitás elegendő a szükségletek fedezéséhez. Emellett rendkívüli esemény sem volt, igaz, hogy nagyjából 1700 hektáron elfagyott a termény paprikából és csemegekukoricából, de összességében minden rendben volt.
Csökkentek az árak
Czerván György hozzátette, hogy az árak jelentően csökkentek. Például a búza esetében május óta nagyjából 25 százalékkal. Így tonnánkén 43-47 ezer forint körül stagnálnak az árak. Nagy a kerslet Kínában és Argentínában.
A kukorica ár január óta körülbelül 20 százalékkal lett alacsonyabb. Tőzsdei jegyzése 40 forint körül tartja magát, ugyanakkor a szabadpiaci kereskedelemben 36 ezer forint körül alakulnak az árak. Az államtitkár szerint itt egyébként van egy kis elmozdulás felfelé. Az árakat jelentőse befolyásolják a világpiaci árak alakulása. Ráadásul jó terméskilátások vannak Ukrajnában, Oroszországban és az USA-ban sem lesz olyan rossz, mint azt korábban várták.
Van tartalék a világban
Világszerte 1930 millió tonna gabonakészlet várható, miközben a felhasználás körülbelül 1893 millió tonna körül alakul majd. Vagyis - tette hozzá Czerván György - körülbelül 37 millió tonna tartalék van a rendszerben.
Európában tavalyhoz képest 9,3 százalékkal nőtt a gabona mennyisége, míg az elmúlt öt év átlagában 6 százalékos emelkedés figyelhető meg.