A növekedés nem csak az élő és félsertések áfájának csökkentése miatt bekövetkezett fehéredésnek tudható be, hiszen sok új vállalkozás lépett be a sertéságazatba - mondta, hozzátéve, hogy az egyéni vállalkozások száma 11, a társas vállalkozások száma 16 százalékkal nőtt az utóbbi években.
Az áfacsökkentés is jól jön
Jó hír a sertéstartóknak, a feldolgozóknak és a vásárlóknak, hogy sikerült elérni a sertés tőkehús áfájának 5 százalékra csökkentését 2016. január 1-jével. A miniszter szerint az eddigi áfacsökkentések "későbbi döntések alapjául is szolgálhatnak", akár a baromfi áfája vonatkozásában.
A sertésstratégia végrehajtására 2013-ban 1,6 milliárd, 2014-ben és 2015-ben 1,4 milliárd forint jutott a költségvetésből, és bíznak abban, hogy a költségvetési támogatás jövőre is meglesz. A stratégia olyan célokat szolgál, amelyek más forrásból aligha fedezhetőek. Fontos a húsfeldolgozók támogatása, az FM rendszeresen segít de minimis támogatásokkal, amire 2013-ban 716 millió forintot fizettek ki, és támogatják a sertéságazati k+f programokat, különösen tekintettel a hazai előállítású fehérje arányának a takarmányozásban való növelésére. A stratégiai intézkedések között szerepel a mangalicatermékek népszerűsítése is.
A baromfi áfáját is csökkenthetik
Fazekas Sándor a konferenciát megelőző sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a sertés tőkehús áfájának csökkentése, ami várhatóan 18 százalékkal csökkenti a sertéshús fogyasztói árát, nem a baromfihús rovására történik. A baromfihús lényegesen olcsóbb, mint a sertés, „a sertéshús áfacsökkentésének eredménye befolyásolja majd, hogy a baromfihúsok irányába is lesz-e továbblépés” – jegyezte meg.