5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Tavaly is veszteséges lett Magyarországon a Csíki Sör, ami egy újabb érv lehetett amellett, hogy a kormánypártoknak miért kellett villámgyorsan átírniuk a sörpiaci szabályokat. 

Budapesten nyáron nyílt meg a Tiltott Csíki Söröző és Étterem a Mechwart ligetnél és gyakran alig van üres asztal a teraszán, de ez nem azt jelenti, hogy a csíkszentsimoni kézműves sör piaci helyzetével minden rendben lenne Magyarországon. A Csíki Sör Magyarország Kft. tavalyi beszámolója szerint pénzügyi gondokat jelez. Ez pedig magyarázatul szolgálhat arra, hogy Kósa Lajos fideszes országgyűlési képviselő kezdeményezésére miért kellett a nyáron mindenféle előjel nélkül, rapid módon átírni a hazai sör- és üdítő italpiac szabályait.

A gazdálkodás rövid távú finanszírozása nem megfelelően biztosított. A hosszú távú likviditás gyengült

- olvasható a Csíki Sör Magyarország Kft. 2019-es beszámolójában.

Ezek a mondatok nem csengenek túl jól és a számok is arról tanúskodnak, hogy a cégnek nem jött kimondottan rosszul, hogy a kormánypárti kétharmad úgy írta át a kereskedelmi szabályokat, hogy az éppen az erdélyi székhelyű társaság számára lett kedvező.

A Csíki Sör Magyarország Kft. 2016-ban alakult és a legjobb évét 2017-ben produkálta, pont abban az évben, amikor a Csíki Sör és a Heineken Románia közötti névhasználati vita kicsúcsosodott. A holland sör fogyasztása ellen például fideszes politikusok is bojkottot hirdettek: ebben az évben 1,1 milliárd forint árbevétel jött össze, de ez is csak 89 millió forintos veszteséghez lett elég.

Azóta viszont ez a teljesítmény is csak álom maradt: 2018-ban egymilliárd forintos forgalom mellett még masszívan veszteségesek voltak: 278 milliós mínuszt kellett elkönyvelniük. Tavaly pedig már az egymilliárd forintos forgalom sem lett meg: 947 millió forint árbevétel mellett ezúttal 161 millió forint lett a vesztesége a Csíki Sör Magyarország Kft.-nek.

Idén pedig a koronavírus-járvány aligha kedvezett a cég fejlődésének.

Tíz százalékkal, 1,8 millió hektoliterre csökkent az öt legnagyobb magyar sörgyártó idei második negyedéves forgalma 2019 azonos időszakához képest a vendéglátó és a rendezvény szektor leállása és a vártnál lassabb helyreállása miatt

- közölte Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetségének (MSSZ) vezetője július közepén. Igaz, a Nielsen piackutató szerint a kijárási korlátozás idején, vagyis március-áprilisban, 25 milliárd forint feletti forgalmat bonyolított a sör hazai kiskereskedelme, amely 18 százalékos értékbeli és 13 százalékos mennyiségi növekedést jelent. A jelek szerint azonban ezt követően nem alakult fényesen az értékesítés. Normál évben pedig nagyot szakíthattak volna a piaci szereplők, hiszen idén labdarúgó Eb és olimpia is színesítette volna a nyári programokat, ezek az események pedig fel szokták lendíteni a sörfogyasztást.

Összességében tehát néhány éve Magyarországon is próbálja megvetni a lábát a Csíki Sör, de ez az elmúlt időszakban akadályokba ütközött és csak a veszteséget termélték. A tulajdonos a Lixid Project Srl. nevű romániai cég, amely mögött főtulajdonosként Lénárd András neve áll. S aki a 24.hu-nak adott interjúban panaszkodott is a multikra, akik szerinte kiszorítják őt a szupermarketekből és az éttermekből.

Kevésbé ismert, de az Átlátszó még 2017-ben megírta, hogy a pozsonyi illetőségű AZC.as nevű cégen keresztül Spisák Róbert a csendestárs Lénárd András mellett. A hvg.hu pedig interjút is készített az üzletemberrel, aki elmondta, hogy Magyarországon például a Várda Drink teljes egészében az AZC tulajdonában van. 

A Várda-Drink csoport a magyar szeszesital piac egyik legnagyobb szereplője, széles termékskálájával a magyar pálinka piac egyik meghatározó gyártó cége.

- olvasható a Várda-Drink bemutatkozásában. A Várda-Drink Zrt.-ben igazgatósági tag Spisák Róbert, a cég maga pedig remek számokkal rendelkezik: 2018-ban 8,2 milliárd forintos forgalom mellett 421 millió forintos profit jött össze. Osztalék formájában pedig 630 millió forintot vettek ki a cégből Tavalyi beszámolójuk még nem ismert.

Ha pedig Kisvárda, akkor Seszták Miklós. A Várda-Drink weboldalán első hírként szerepel, hogy 2018. októberében átadták a cég új italkereskedését Kisvárdán. A nemzeti színű szalagokat Seszták Miklós kormánybiztos, a térség fideszes országgyűlési képviselője (volt miniszter), Leleszi Tibor, Kisvárda fideszes polgármestere, valamint Pavol Hamzik, Szlovákia magyarországi nagykövete vágta át.

A pálinka tehát jól fogy, de a Csíki Sörrel még akadtak gondok. Ezen segíthet, hogy a Kósa Lajos-féle törvénymódosítás úgy írta át a szabályokat, hogy megszüntették a termékkizárólagosságot biztosító szerződések rendszerét. Az ilyen szerződések a politikus szerint korlátozták a versenyt és hátrányosak voltak a hazai kézműves-, kisméretű gyártók és forgalmazók számára. Így a jövőben már a csapolt sörök húsz százalékának kisüzeminek kell lenniük azokon a vendéglátóhelyeken, amelyek szerződésben állnak a nagy gyárakkal.

Nyilvánosan egyik nagy multi sem véleményezte a történteket. Pedig nagy pénzről van szó (a holland tulajdonban lévő Heineken magyarországi cége például tavaly 63,9 milliárd forintos árbevétel mellett 4 milliárd forintos profitot ért el, amit osztalék formájában ki is fizettek a tulajdonosnak), és a végén akár Brüsszel döntheti el a jogi vitát évek múlva. Erről itt írtunk.

Címkék: Agrár
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Megtalálhatták a megoldást az emberiség egyik legégetőbb gondjára
Kollár Dóra | 2025. február 22. 14:48
A vízhiányos területeken fellélegezhetnek, ha ez a módszer valóban működőnek bizonyul.
Agrár Veszteségből menekülő gazdák: mit vessünk az idén?
Szirmai S. Péter | 2025. február 19. 15:01
Közeleg a tavasz, nehéz döntés vár a termelőkre. Milyen növényt vessenek és mit ne, hogy a klímaváltozás és a piaci sokkok ellenére idén már elkerüljék a veszteséget.
Agrár Miért ennyire drága az alma? És lesz olcsóbb?
Szirmai S. Péter | 2025. február 18. 09:32
Az importnál is gyorsabban drágul a hazai alma. A folyamat az idén is megállíthatatlannak látszik, amit nem csak a klímaváltozás, a tavalyi rossz termés, az elmúlt 30 év ágazati hibáitól visszaesett termelés is garantál.
Agrár A Lidl-ben szokott vásárolni? Akkor most nagyon boldog lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 12:38
Olcsóbb lesz a tej és a tejtermékek.
Agrár Elkezdett drágulni egy alapélelmiszer, beavatkozik a kormány – de nem Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 10:08
A japán állam belenyúl a rizstartalékába.
Agrár Egymillió ember hiányzik az ukrán földekről
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 06:42
Az összes munkaerő-szükséglet több mint felét jelenti ez.
Agrár Trump egy hónap haladékot adott Mexikónak, íme mit kap cserébe
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:16
Donald Trump beleegyezett a vámok egy hónapos szüneteltetésébe. Persze nem ingyen. 
Agrár Mi lesz a tojásárakkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:57
Drasztikusan megemelkedtek a tojástermelés költségei, ráadásul visszaszorulóban vannak a ketreces tartásból származó tojások.
Agrár Ön őstermelő? Akkor most örülhet
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 17:07
2025-ben a minimálbér 9 százalékos növekedésével az őstermelők személyi jövedelemadó fizetési kedvezményeihez kapcsolódó értékhatárok is emelkednek. Ez közel 390 ezer őstermelőt érint kedvezően.
Agrár Miért ilyen drága a sárgarépa?
Szirmai S. Péter | 2025. január 23. 05:42
A régiós és a hazai répaapály miatt két éve aranyáron mérik a sárgarépát. Tényleg fordulatot hozna a rebesgetett áfacsökkentés?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG