Bukta Imre, a Godot Galéria művészének GM Kukorica című kiállításának anyaga |
Még a génmódosítás miatt sem állítjuk vissza a határokat
Elsöprő többséggel elutasította szerdán az Európai Parlament plenáris ülése azt a javaslatot, amely a génmódosított organizmusokat (GMO) tartalmazó növények köztermesztése után abban is vétójogot adott volna az uniós tagállamoknak, hogy engedélyezik-e uniós szinten már jóváhagyott GMO-t tartalmazó termékek forgalmazását és felhasználását a saját területükön.
Az EP környezetvédelmi bizottságának elnöke szerint a javaslat összeegyeztethetetlen az egységes piaccal és nem is kivitelezhető, mert míg a termesztés a földhöz kötődik, a forgalmazási tilalom aligha kikényszeríthető, miután határok híján bármilyen áru bárhova akadálytalanul elszállítható.
Giovanni La Via arra is kitért, hogy az uniós mezőgazdaság jelentős mértékben támaszkodik a génmódosított forrásból származó fehérjékre.
"A javaslat fejre állítaná mindazt, amit az egységes piaccal és a vámunióval már elértünk" - idézi a közlemény La Viát. Az EP közleményében azt írja: a tervezet akár a határellenőrzés visszaállításához is vezethetne a GMO-t engedélyező és tiltó tagállamok között.
Ezzel még nincs vége
Az Európai Bizottság áprilisban terjesztette elő a javaslatot, miután érvénybe lépett az a szabály, hogy a köztermesztés esetén a tagállamok dönthetnek külön arról, hogy engedélyezik-e uniós szinten már jóváhagyott génmódosított növények köztermesztését. A brüsszeli testület szerint a felhasználás és forgalmazás terén is ugyanígy kellene eljárni, ezért nem vonja vissza a jogszabálytervezetet.
A javaslat elvetésével az EP önmagában nem tudja megsemmisíteni a kezdeményezést. A bizottság javaslata csak akkor bukik el végleg, ha a tagállamok kormányait tömörítő miniszterek tanácsa is elutasítja.
Mikor GMO mentes egy élelmiszer?
Az élelmiszer 0,4 százalék GMO-t (genetikailag módosított élőlényt) tartalmazhat, mivel a módosított növény véletlen előfordulása technikailag elkerülhetetlen.
Az állati eredetű élelmiszerek akkor GMO-mentesek, ha az állatokat mentes takarmánnyal etették. Itt azonban van átállási idő, amelyet a korábbi GMO-s takarmány beszüntetésétől kell számítani. Például ha a szarvasmarha legalább 6 hónapja GMO-mentes takarmányt kapott, akkor a teje már mentesnek minősül és ilyenként megjelölhető.
Nyáron jelentette be a szaktárca, hogy az import takarmányszója kiváltásával GMO-mentes élelmiszer lesz a tej. Az FM kutatóintézeteiben fejlesztik ki azt a takarmányfélét, amely már jövőre helyettesítheti a szóját, és nem drágítja, hanem olcsóbbá teszi a tejtermelést. Részletek >>>