2022-ben a zöldség- és gyümölcskultúrákban használatos agrárkémiai termékek kínálatát és piacát több tényező is alakítja. Ilyen az orosz-ukrán konfliktus miatt bekövetkező műtrágyahiány, az Európai Unió bizonyos hatóanyagok használatát megtiltó határozatai, az európai zöld megállapodás céljaival egybevágó törekvések és a szignifikánsan növekvő adatokkal igazolható kertészkedő kedv élénkülése.
Ezen a piacon jelent meg az év elején egy újabb erős szereplő Magyarországon, a Kwizda Garden – hangzott el azon a sajtótájékoztatón, amelyet kedd délelőtt tartottak a Városligetben.
Felbukkan a Kwizda Garden
Barna Sándor, a cég kereskedelmi vezetője elmondta, a Kwizda Agro Hungary Kft. 28 éve forgalmaz szántóföldi és kertészeti termékeket Magyarországon. Bár a cég által kínált szerek többsége elsősorban a szántóföldi gazdálkodásban nélkülözhetetlen, néhány lombtrágyájukat a professzionális- és a hobbikertészek is használják. A termékpalettájuk a folyamatos innovációknak köszönhetően jelenleg több mint 120 terméket tartalmaz.
Nem mindegy, hogy mit, mikor
„Sokrétű a feladat, amit felvállaltunk” – mondta Nádudvari Éva marketing és beszerzési vezető. Hozzátette, ugyanúgy partnerei kívánnak lenni a gazdálkodóknak, nagytermelőknek és a hobbikertészeknek.
„Az uniós államoktól azt várják, hogy 2030-ra 50 százalékkal csökkenjen a kémiai növényvédőszerek és húsz százalékkal a műtrágya használata. Ezek arra ösztönöznek bennünket is, hogy új, környezetkímélő megoldásokat dolgozzunk ki.”
Nádudvari Éva elmondta, egyre szélesebb a biológiai hatóanyagokra alapozott termékeik skálája és több termékük van kísérleti fázisban, illetve engedélyeztetés alatt.
Mészáros Béla gyümölcs szaktanácsadó, Neiner János szőlő szaktanácsadó és Varga László zöldség-dísznövény szaktanácsadó az eseményen hangsúlyozta, a biológiai hatóanyagokra épülő növényvédőszerek hatásfoka már most is eléri a kémiai vegyszeres növényvédőszerek hatékonyságának a nyolcvan százalékát.
Az új technológia alkalmazása azonban más szemléletet és felkészültséget igényel. Ahhoz, hogy a biológiai növényvédőszerek a megfelelő hatékonysággal működjenek, mindennek a megfelelő időpontban és mennyiségben kell kikerülniük.
Nem a tüneti kezelésre kell koncentrálni, hiszen akkor már csak csökkenteni lehet a kárt, hanem a megelőzés a fontos.
Az előadók elmondták, a klímaváltozás hatásai már most is tetten érhetőek, megváltoztak az évszakok, más hatások érik a növényeket, amelyekre fel lehet készülni és megfelelő beavatkozásokkal el lehet érni, hogy a termelők ne szenvedjenek károkat. A régiek mellett új kártevők is felbukkantak, amelyek ellen meg kell tanulni védekezni. Ha a növény fejlődésbiológiájához illesztik a biostimulációs- és a lombtrágya programot, akkor a megerősödött, a kártevőknek ellenálló növények hozama nem csökken a korábban megszokottakhoz képest.
A sajtótájékoztató végén a vállalkozó szelleműek részt vehettek egy közös árvácskaültetésen.