MTI Fotó: Komka Péter |
A szeszélyes időjárás és az alacsony exportárak miatt közepes szezont zárhatnak az idén a hazai dinnyetermesztők - értesült a Magyar Idők.
Göcző Mátyás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének társelnöke a lapnak elmondta, hogy a gazdálkodók nem tudtak annyi dinnyét betakarítani a földekről, mint amennyit a szezon elején vártak, a korán jött nyári meleg idején.
"Tíz napon át viszonylag hűvös idő volt az országban, ami kedvezett a dinnyét támadó betegségnek, s így voltak olyan termények, amelyeket a földön kellett hagyniuk a termelőknek" - mondta el a szakember, hozzátéve, hogy a terméskiesés miatt a bevétel is alacsonyabb lesz az idén.
Nincs, aki leszedje?
Azt az állítást cáfolta Göcző Mátyás, hogy a magyar görögdinnyék a munkaerőhiány miatt rothadnak meg a földeken. "A munkálatok ugyan valóban nem haladnak gyorsan, a termelők néhány napos csúszással tudják elkezdeni a szedést, de a munkaerőhiány miatt biztosan nem hagynak a földeken dinnyét" - mondta a társelnök.
Göcző szerint az idén nem okozott különösebb zavarokat a dinnyepiacon az áruházak árképzése. A korábbi évekkel ellentétben, amikor valamelyik multinacionális kiskereskedelmi lánc idejekorán jelentős akciót hirdetett a terményre, az idén nem voltak túlzó leárazások. Ez jót is tett a dinnye piaci árának, amelynek kilója a legtöbb boltban csak mostanság csökkent száz forint alá.
Nyomott árak
Az exportárak jelenleg nem a termelőknek kedveznek, ebben a szezonban az olasz, az ukrán és a macedón görögdinnye az északi piacainkon nagyon nyomott áron van jelen. Az exportárak alakulása elsősorban a békési, baranyai, tolnai termőkörzetet érinti, mivel ott drágább módszert alkalmaznak a termelők. A szabolcsi részt, ahol a termőterület is tovább bővült, ez a tendencia nem érinti különösebben, ott olcsó, kommersz technológiával termelnek.