A Népszava cikke szerint a napszámoshiány óriási gondokat okoz a magyar szamócatermesztőknek, ugyanis rengetegen inkább a szomszédos nyugati országokba, például Ausztriába mennek el gyümölcsöt szedni. Itthon ugyanis 800-1400 forintot lehet keresni ezzel óránként, míg kint 8-10 eurót (átlagosan 2500-3100 forintot) adnak ugyanezért a munkáért. Magyarországon 8-900 hektáron terem szamóca, a legkevesebbet a szabolcsi, a legtöbbet a Pest-, illetve Győr-Sopron-Moson megyei munkások keresik.
Apáti Ferenc, FruitVeb-Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke szerint volt olyan magyar gazda, aki a munkaerőhiány miatt hagyott fel a termesztéssel, az évi 10 ezer tonnás termés jó része így a kocsányon vész. Megoldást jelenthetne, ha Romániából, Ukrajnából és a Vajdaságból is fogadnának alkalmi vendégmunkásokat, ám az észak-keleti szomszédunkból az emberek inkább Lengyelországba mennek, vagy továbbállnak nyugatra, fűzte hozzá a szakértő.
Rövid időre meg se éri?
Azért is nehéz a szamóca szüretre embert találni, mert a legtöbb kertészeti ágazathoz képest csak rövid időre képes foglalkoztatni az alkalmi munkásokat. A szamócázás ugyanis meglehetősen rövid munka, még a tavaszi-nyár eleji betakarítási időszakkal és az augusztustól októberig tartó ültetési és földmunka feladatokkal együtt is legföljebb 4-6 hónapi elfoglaltságot jelentenek. Amikor viszont van munka, akkor cserébe sok ember kell: egy-egy szedési időszakban hektáronként 8-15 napszámos is elkel. Amennyiben azonban nem sikerül embereket találni, Apáti szerint a gazdák kénytelenek lesznek bért emelni – ez viszont meglátszik majd a gyümölcs árában is.