Bár Nagy István agrárminiszter pénteken közölte, hogy Magyarországon nincs újabb száj- és körömfájásos megbetegedés, zajlik a mentesítés, a román Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) úgy döntött: behozatali tilalmat rendel el a magyar árukra.
Közleményében az intézmény emlékeztetett arra, hogy az elmúlt időszakban Magyarországon négy, Szlovákiában hat, Németországban egy járványgóc alakult ki. A romániai fertőzéseknek pedig kedvez, hogy az ország schengeni csatlakozása után a román–magyar határátkelőkön megszűntek a vámellenőrzések.
Ezért az Országos Betegségellenőrzési Központ (CNBC) pénteki rendkívüli ülésén intézkedéscsomagot fogadott el a száj- és körömfájás romániai terjedésének megelőzésére – írja a kronikaonline.ro.
Fotó: Pixabay
Az intézmény döntésének megfelelően megtiltották az élő állatok, takarmány, szalma, komposzt és trágya Romániába szállítását, illetve a hús és húskészítmények, a kezeletlen tej és a párosujjú patásokból nyert állati melléktermékek behozatalát Magyarországról. A Magyarország felől érkező utakon egészségügyi-állatorvosi ellenőrző pontokat állítottak fel az ANSVSA állatorvosainak és a belügyminisztériumi szervek munkatársainak részvételével.
Emellett a 2025. február 1-je után a Magyarországról és Szlovákiából haszonállatokat importáló romániai gazdaságokban mintavételes ellenőrzéseket és az állatszállító járművek fertőtlenítését rendelték el, illetve bevezették az országba belépő valamennyi állatszállítmány kötelező száj- és körömfájás-vizsgálatát.
A Romániai Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság egyébként március 11-én is azt közölte, hogy megtiltja az élő állatok, takarmány, szalma, komposzt és trágya szállítását Magyarországról Romániába, miután egy magyarországi gazdaságban ragadós száj- és körömfájás tört ki, mely évtizedek óta nem jelent meg a térségben. Az ANSVSA egyes állati eredetű termékekre, így a húsra, tejre és egyéb tejtermékekre is korlátozásokat vezetett be.