Kovács Gergely kereskedelmi és marketing igazgató a 121. kampány ünnepélyes indítóján elmondta: a tervezettnél és a korábbi éveknél is kisebb területre - 10 830 hektárra - tudtak szerződést kötni a cukorrépa-termelőkkel, de nagyon jó, hektáronként átlag 65 tonnás cukorrépatermésre számítanak. A várható cukortartalom pedig meghaladja a 15,5 százalékot.
A horvátok többet fizettek
Ilyen hozamok mellett a kampány végére 100 ezer tonna feletti cukrot készítenek Kaposváron. A mintegy 100 naposra tervezett kampány alatt a 217 állandó dolgozó mellett körülbelül 100 idénymunkás is rész vesz feldolgozásban - közölte az MC (Magyar Cukor) Zrt. kereskedelmi és marketing igazgatója.
Kovács Gergely elmondta: a tervek szerint 15-16 ezer hektárra szerződtek volna. A termőterületre kötött szerződések csökkenését részben azzal indokolta, hogy a termelők - főként Baranyából és Somogyból - mintegy 3500 hektárra az MC Zrt.-nél magasabb, tonnánként 38-39 ezer eurós felvásárlási árat kínáló horvát feldolgozókkal szerződtek. A másik ok az, hogy megszűnt a termelők termeléshez kötött támogatása, 2008-2012 között még részesültek ebben. Megjegyezte: a szerződéseket javította, hogy "az utolsó pillanatban jött egy mentőöv", amikor a kormány bejelentette, hogy a gazdálkodóknak tonnánként három eurós támogatást adnak a felvásárlási árakhoz.
Csökkenőben a cukor ára
Közlése szerint az MC Zrt. az idén a szerződéses partnereitől 30,1 eurós áron vásárolja fel a cukorrépát, várhatóan 715 ezer tonnát. A kereskedelmi és marketing igazgató az alacsonyabb - az Európai Unió által meghatározott tonnánkénti 26,3 eurónál ugyanakkor magasabb - felvásárlási árat a cukor árának csökkenésével magyarázta.
Két cukorrépa-fajta (Fotó: Wikipedia) |
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait ismertetve elmondta: egy évvel ezelőtt átlagosan 291, míg az idén nyáron 213 forintba került egy kilogramm cukor a hazai üzletekben. Kovács Gergely jelezte, hogy a jövő évtől kedvezőbbek lesznek a cukorrépa-termelés feltételei, ugyanis a kormány stratégiai megállapodást köt az MC Zrt.-vel - az aláírásra még ebben a hónapban sor kerül -, mely szerint 2015. és 2020. között évente 8 millió eurós büdzsével támogatják a cukorrépa-termesztést.
Újabb beruházás készül
Ezzel a terület és a termésátlag függvényében akár a tonnánkénti 7-10 eurót is elérheti a támogatás mértéke - mondta a kereskedelmi és marketing igazgató. Hozzátette: "amire nagy szükségünk lesz, hiszen a jelenlegi piaci helyzetben a Magyar Cukor Zrt. keze meg van kötve abból a szempontból, hogy milyen mértékű cukorrépaárat tud fizetni".
Kitért arra is, hogy a cégnél a beruházások folytatódnak. Példaként említette, hogy megkezdődött egy ötmilliárd forint összértékű csomagolóüzem építése, ami a jövő nyár végére készül el, továbbá szita- és osztályozóállomást, illetve raktárt is létesítenek. Az új fejlesztésekkel a kaposvári gyár képes lesz arra, hogy a magyar piacon túl bizonyos termékekkel a regionális piacok ellátásban is komolyabb szerepet töltsön be - tette hozzá.
Biogázban is utaznak
Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt hat év alatt összesen tízmilliárd forint beruházás valósult meg a kaposvári gyárban, amelyek a kapacitás bővítését, az energiaellátás fejlesztését, a hatékonyság növelését, illetve a cukor minőségének javítását szolgálták. Hozzátette: ezek a fejlesztések és a következő időszakra vonatkozó elképzelések hozzájárulnak ahhoz, hogy a cukorkvóta-rendszer 2017. évi eltörlését követően a kaposvári cukorgyár versenyképes maradjon, és továbbra is meghatározó üzeme legyen a régiónak.
A város kezdeményezte egy olyan üzleti megállapodás megkötését a kaposvári cukorgyárral, amelyben az önkormányzat is részes lehet a biogáz-termelésben.