4p

Extrém árraliba kezdett a kakaó a New York-i tőzsdén. Áprilisban az egy évvel azelőtti négyszeresén, tonnánként tizenegyezer dolláros csúcsot ért el a jegyzésár, majd ismét hétezer közelébe zuhant. A folytatásban kakaóhiány és további drágulás is jöhet.  

Keserű kort élünk! A 20-22 százalékos holland kakaóporért az egy évvel ezelőtti többszörösét, négy-hatezer forintos kilogrammonkénti egységárat kell fizetni, és a “végtermék”, a csokoládé is hasonló ütemben drágult.

Nem csoda, hogy tavaly 5,8 százalékkal kevesebb, “csak” 109 ezer tonna édességet vásároltunk itthon, még táblás csokoládékra is visszafogottabban költöttünk. Pedig Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke szerint a hazai vásárló erről mond le a legnehezebben. Mégis meg kell barátkozni a gondolattal, mert az alapanyag, a kakaó - no meg a cukor - ára is az egekbe szökött.

Bár a drágulással a piac az előző évhez képest tavaly értékben 23 százalékkal, 381 milliárd forintra nőtt, volumenben szinte minden termékkategóriában visszaesett a fogyasztás.

Nem volt meglepő. A nemzetközi trendek alapján csak idő kérdése volt, mikor következik be markáns drágulás a kakaó világpiacán. Amint az a szövetség szokásos, húsvét előtti kerekasztal-beszélgetésén világossá vált, mindezért a globális kínálat kétharmadát adó nyugat-afrikai, elefántcsontparti és ghánai termelés állapota a ludas.

Túl drága lett
Túl drága lett
Fotó: Depositphotos

Az elaprózódott, elöregedett ültetvényeken, kis hozamokkal az afrikai termelés nem hatékony. A klímaváltozással pedig a nyugat-afrikai termelői övezetben is még szárazabb és forróbb az időjárás, amitől tovább csökken a hozam. Az aszály miatt Elefántcsontpart csaknem 40 százalékkal kevesebb termést exportált tavaly. Ettől a kakaóbab tonnánkénti ára - szélsőséges emelkedés, majd némi csökkenés után - az egy évvel korábbi négyszeresére ugrott, meghaladta a hétezer dollárt.

Valósággal lázba hozta a piacokat a kakaó korábban tonnánként alig két-háromezer dolláros jegyzésárának növekedése, ami a New Yorki-i tőzsdén 2024 elején - az akkori négyezer dollárról - extrém raliba kezdett. Áprilisra tonnánként 11 ezer dolláron érte el a csúcsot, s bár azóta lejjebb ment az ár, május utolsó napján még mindig 9 ezer dollár felett cserélt gazdát..

Mindebből az ínyenceket persze csak az érdekni, mennyibe kerül majd egy szelet csoki?

Nos, a prognózis tartósan nagy árat valószínűsít a folytatásban, mert a kereslet - főleg Ázsiában - tovább nő. Az Európai Csokoládé-, Keksz- és Édességipari Szövetség (Caobisco) jelentése szerint a világ kakaóbab-termelői az utóbbi öt évben már nem is tudták kiszolgálni a globális keresletet. A következő években pedig még nagyobb hiány fenyeget, ami további drágulást generálhat.

Tegyük hozzá, hogy a jobb felvásárlási árakat látva már a nyugat-afrikai termelők is bővíteni és korszerűsíteni kezdték az ültetvényeket, amitől - igaz, csak évek múlva - nőnek majd a hozamok. Annál is inkább, mert eközben az időjárás is jobbra fordulhat: a szakértők az aszályos évek után több esőt remélnek Nyugat-Afrikában is (az El Ninot felváltott La Ninja hatására). A gyarapodó piaci kínálat pedig, ha lépést tart a gyorsan növekvő kereslettel, akár csökkenheti is a kurrens édesipari alapanyag árát.

A csokiimádók pechjére eközben a másik alapanyag, a cukor is rendületlenül drágul. Bár az európai szövetség a 2023-2024-es cukortermelést rekordközelire, 178,4 millió tonnára becsüli, az ennél nagyobb ütemben bővülő globális fogyasztással az édesítőszer ára is tovább nő. De vajon meddig, hiszen a fehér cukor tonnánkénti ára az EU-ban pár hónap alatt szintén csaknem duplájára, 80 százalékkal emelkedett?

A cukor is egyre többe kerül
A cukor is egyre többe kerül
Fotó: Depositphotos

Nem meglepő tehát, hogy a piaci szereplők az iparág, valamint a cukorrépa-termesztés és -feldolgozás fejlesztését ajánlja a közelgő magyar EU-elnökség egyik feladatának.

Nyitott kapukat döngetnek. Legalábbis Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára is az alapanyag-ellátás biztosítását, a versenyképesség javítását szorgalmazta a magyar elnökséggel kapcsolatban. A fejlesztéshez pályázati pénzekre is számíthatnak az érintettek. A hazai feldolgozók - többek között a termékeik értékét növelő - üzemek fejlesztésére is pályázhatnak júniusban és novemberben a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Oroszországban bezzeg mennek le az árak
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 08:35
Oroszországban 1,3 százalékkal csökkentek a termelői árak júniusban
Agrár A nap képe: illatos támadás érte a Bizottság budapesti épületét
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 14:01
Trágyával üzentek a magyar gazdák Brüsszelnek.     
Agrár Szigorodnak a magyarok egyik kedvenc élelmiszerére vonatkozó szabályok
Szirmai S. Péter | 2025. július 15. 05:44
Vadonatúj mutató, a „fehérjeminőségi érték” feltüntetésére, az elvárt minimumérték teljesítésére kötelezi a gyártókat a nemrég hatályba lépett új „húsrendelet”, amely azt is újraértelmezi, mi is az a „félszáraz” és a „száraz” kolbász, szalámi, egyáltalán, mi a téliszalámi.
Agrár Az ukrán kukorica korlátlanul áraszthatja el Magyarországot?
Szirmai S. Péter | 2025. július 9. 14:44
Már csak a tanácsi jóváhagyásra vár az EU Ukrajnával kötött szabadkereskedelmi megállapodása, amely liberalizálja az élelmiszeripari cikkek kereskedelmét. Nagy István agrárminiszter közösségi oldalán botrányosnak minősítette „a gazdák háta mögött Ukrajnával megkötött brüsszeli alkut”, amit nem fog hagyni, mert tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát.
Agrár FAO: történelmi húsár és dráguló vaj mellett csökkent a cukor ára
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 08:19
Vegyesen alakultak az élelmiszerárak júniusban.
Agrár Döntött Brüsszel: szabad génmódosított szójababot importálni
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 16:51
Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát, élelmiszerekben és takarmányokban való felhasználását – tájékoztatott az uniós végrehajtó testület pénteken.
Agrár ENSZ: az aszály lassan globális katasztrófához vezet
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 15:18
Szomáliától az európai kontinensig az elmúlt két évben a feljegyzett történelem legpusztítóbb aszályai sújtották, amelyeket az éghajlatváltozás súlyosbított – derül ki egy ENSZ által támogatott jelentésből.
Agrár Európa legforróbb nyara jöhet – ezt lépi a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 29. 11:25
A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal, hogy mintegy 10 milliárd forintnyi összegben átvállalja a vízdíj árának megfizetését a gazdálkodóktól – mondta Nagy István agrárminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Agrár Eltűnt az infláció, ezért nullára csökkentették az alapkamatot a svájciak
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 10:54
A svájci központi bank (SNB) az elemzői várakozásoknak megfelelően nulla szintre csökkentette az alapkamatot csütörtöki döntésével.
Agrár Rendkívül fertőző, ragályos kór jelent meg Romániában
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 06:06
Első ízben mutatták ki a juhhimlőt (variola ovina) Romániában, a hatóságok meghozták a fertőzés elterjedésének megelőzését célzó intézkedéseket – közölte a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság (ANSVSA).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG