A meggytermés egyharmadát vihették el a tavaszi fagyok a Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. (MKSZN) közlése szerint. A hazai meggytermés majdnem kétharmadát adó Északkelet-magyarországi régióban a termésnek mintegy fele elfagyott, Pest megye déli részén, különösen Ceglédbercelen és Dánszentmiklóson pedig szinte totális volt a fagykár; legfeljebb a fák koronáin maradtak meg a virágok. Van olyan gazdaság, ahol a 60 hektáros meggyesen jó, ha 60 kilogramm gyümölcs megmarad.
Ármegállapodásra lenne szükség
A fagykárok miatt az összes érintett gyümölcs ára nő, a szervezet szerint így a feldolgozóknak ármegállapodást kötni a termelőkkel, mielőtt teljesen elszállnak az árak. A meggytermelőket ráadásul évek óta sújtják az alacsony felvásárlási árak, hiába állítanak elő ugyanis kiváló minőségű gyümölcsöt, a feldolgozók rendkívül alacsony áron jutnak hozzá az alapanyagohkoz. A nagyobb termesztők véleménye szerint kilónként 200 forint alatt nem szabad eladni a meggyet az idén, kiváltképp, hogy a fagykár miatt az önköltség is nőtt.
Erre egyébként külföldön már létezik jó gyakorlat az MKSZN szerint, Franciaországban a feldolgozók és termelők közösen becsülik fel a termést és állapítanak meg egy fix felvásárlási árat, ezzel saját maguk szabályozzák a folyamatot. Hasonló program kidolgozására kérték fel egyébként a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát, a társaság most bízik abban, hogy születik megoldás a problémára.
Nem jó most mezőgazdásznak lenni
A gyümölcsök mellett a borászoknak sem kedvezett a fagy, a meggyen és az epren kívül a szőlőben is hatalmas károk keletkeztek. A fagykárokról rengeteg cikkünk született már, ezeket itt olvashatja tovább a Privátbankár.hu-n. >>> |