4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Otthoni terepen veszítenek az ukrán molnárok és tésztagyártók.

Az oroszok szinte folyamatosan támadják az ukrajnai kikötőket, így Ukrajna súlyos dollármillióktól esik el, mivel a megtermelt gabona egy részét nem tudják elszállítani. Van azonban egy másik csapás is, ezt a gabonafeldolgozók, főleg a molnárok szenvedik el: akkora a tésztafélék importja, hogy a helyi termelők már súlyos bajban vannak.

A vásárlót az ár érdekli, nem az, hogy honnan jön a tészta Ukrajnába. Fotó: Pixabay
A vásárlót az ár érdekli, nem az, hogy honnan jön a tészta Ukrajnába. Fotó: Pixabay

Mintegy 60 százalékra tehető a külföldi makaróni részesedése, főleg azért ilyen magas, mert a háború kezdete óta nagyon visszaesett a helyi tésztatermelés – mondta a héten Rogyion Ribcsinkszkij, az Ukrán Élelmiszeripari Szövetség elnöke, az Ukrán Molnárok Szövetségének igazgatója az UNN hírügynökségnek nyilatkozva.

A molnárok szervezete levélben tiltakozott Denisz Smihal kormányfőnél amiatt, hogy a piacot elárasztotta az ukránnál olcsóbban kínált lengyel és török liszt és más gabonatermék. Ribcsinszkij szerint egyre több termelő már kénytelen bezárni az üzemét. Ront a helyzetükön, hogy a külföldi humanitárius segély egy része is tésztaféle, a helyi üzlethálózatok meg főleg az olcsó külföldi termékeket teszik ki a polcaikra, ez az igazi vevőcsalogató. 

Elmondta még, hogy az ukrán termelők hiába kérték a nemzetközi humanitárius szervezeteket, hogy ne külföldi, hanem Ukrajnában vásárolt tésztafélékkel segítsék a rászorulókat. A szervezetek azt válaszolták, hogy az állandó orosz támadások miatt túl kockázatos lenne felvállalni ezt a logisztikai feladatot. 

Az sem kedvez az élelmiszeripari kis- és közepes cégeknek – márpedig az ágazat zöme pont ilyen vállalat – , hogy a sok élőerőt kívánó termeléshez nincs elegendő ember, egyszerűen elmentek a frontra vagy külföldre. További gond, hogy fedezet nélkül nem férnek hozzá a hitelforrásokhoz. A kormányfőnek írt levélben egyébként azt is sürgették, hogy a vezetés tegyen meg mindent az európai piacokra jutás megkönnyítése érdekében.

Ezzel elég nagy a baj, ugyanis az ukrán gabona és az abból készült termékek „zavarják” az EU több országának piacait. Lengyelország például éppen a hét közepén jelentette be, hogy ha az EU nem hosszabbítja meg az ukrán mezőgazdasági termékek behozatali tilalmát, akkor szeptember 15-től egyoldalúan nem engedélyezi azt. Nem lenne meglepő, ha a magyar kormány is így tenne, erre utaló nyilatkozatok már voltak az agrártárcától korábban is.

Ugyancsak ezen a héten közölték, hogy 7,8 millió tonnával több, 76,8 millió tonna lehet az idei termés gabonából és olajos magvakból. Az Ukrán Gabona Szövetség szerint kedvezett az időjárás, a tavalyinál jobb terméshozamot tudtak elérni még úgy is, hogy közben a háború miatt 2,2 millió hektárral csökkent a vetésterület. 

Nézzük a várható termést!

Búza: 17,9 millió tonna helyett 20,2 millió tonna lesz, épp annyi, mint tavaly, de még ez is jóval elmarad a rekordnak számító 2021-es 33 millió tonnától. Most úgy számolnak, hogy a 2023/2024-es szezonban mintegy 15 millió tonnát fognak exportálni. 

Árpa: a korábban becsült 4,4 millió tonnával szemben 5,2 millió tonna lesz a termés. Ez már megközelítheti a tavalyi 5,8 millió tonnát, de csak fele a rekordot döntött, 2021-es 10,1 millió tonnának. Itt a várható export közel 2,6 millió tonna vagyis a termés fele lehet. 

Kukorica: keveset, de javult az előrejelzés, így 24,2 millió tonna helyett valószínűleg 26,9 millió tonna lesz, ennek 80 százalékét külföldön akarják eladni. 

Napraforgó: 12,7 millió tonna helyett 13,9 millió tonnára számítanak, de csak 1,1 millió tonnát fognak exportálni. A terményből készült olaj várhatóan 12,5 millió tonna lesz.

Repce: 3,9 millió tonnát várnak, itt nincs változás, ennek 95 százalékát külföldön értékesítik.

Szója: 4,4 millió helyett 4,8 millió tonna lesz, ebből 3,3 millió tonnát visznek a külpiacokra.

Mindent egybevetve a szakszövetség azzal számol, hogy a most kezdődött értékesítési szezonban 48 millió tonna gabonafélét fognak külföldön eladni. Az előző szezonban 58 millió tonnát tudtak kiszállítani, akkor mintegy 20 milliárd dollárnyi bevételt hozott ez a munka.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Beintettek az Uniónak Georgiában, gumilövedékek is repültek
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 06:57
Elfogadták az orosz mintára készült törvényt, ez sokaknak nem tetszett.
Agrár Fellélegezhetnek az ukránok? Hazamennek a tüntető gazdák
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 10:56
Nem kaptak további engedélyt, így befejeződik a lengyel gazdák blokádja.
Agrár Meghosszabbították az ukrán mezőgazdasági termékek vámmentességét
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 16:26
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta azt a megállapodást, amely szerint Ukrajna túlnyomórészt vám- és mennyiségi korlátozás nélkül hozhatja be az Európai Unióba a termékeit, köztük a mezőgazdasági termékeket további egy éven át. 
Agrár Lehullt a lepel: ezért nálunk drágult a legjobban az élelmiszer az EU-ban
Szirmai S. Péter | 2024. április 9. 14:18
Az Európai Unióban Magyarországon rakódik a legtöbb adóteher az élelmiszerek árára, ezért itthon szinte már minden élelmiszer drága – emlékeztet Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSz) elnöke. Ezért is kevés a nyereség, elmaradtak a fejlesztések, probléma van a magyar élelmiszeripar hatékonyságával, versenyképességével.
Agrár Kisebb lesz az élelmiszer-infláció az Erste szerint
Szirmai S. Péter | 2024. április 3. 19:29
Lecsendesedik az élelmiszer-infláció, de gyorsul a koncentráció. Ezt előlegezték meg szerdán az Erste Elemzői Klubjában, amelyet az élelmiszerárak alakulásáról, inflációs kilátásokról tartottak.
Agrár Nagyot gurított az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cég
Privátbankár.hu | 2024. április 2. 13:53
Jelentősen megemelkedett az export aránya az árbevételből az UBM Csoportnál. Az orzság egyik legnagyobb agrárcége kivitele további bővítését tervezi.
Agrár A franciák és a lengyelek még szigorúbbak lennének az ukránokkal
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 06:31
Franciaország és Lengyelország kedden az Ukrajnából származó élelmiszerek behozatalának szigorúbb visszaszorítását szorgalmazta, hogy megakadályozzák az EU mezőgazdasági piacainak destabilizációját és a dühös gazdák további felháborodását.
Agrár Újabb fordulat a bolti kasszáknál, a pénztárosok legyőzik a riválisaikat
Buksza blog | 2024. március 19. 10:39
Várhatóan Európában is vissza fognak szorulni az önkiszolgáló pénztárak, ahogy az az Egyesült Államokban már elkezdődött. A magyarázat ugyanis univerzális: nagy a lopási és a félreszkennelési veszteség.
Agrár Valami mázsaszámra bűzlik Prágában
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 13:02
Cseh gazdák trágyát szórtak kormányzati épületek elé Prágában csütörtökön, felújítva korábbi tiltakozásukat a cseh főváros utcáin.
Agrár Bortragédia Spanyolországban, 2,5 millió eurónyi italt tettek tönkre
Privátbankár.hu | 2024. február 20. 06:39
Öt tartály tartalma ment kárba, bosszú is állhat a háttérben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG