4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Otthoni terepen veszítenek az ukrán molnárok és tésztagyártók.

Az oroszok szinte folyamatosan támadják az ukrajnai kikötőket, így Ukrajna súlyos dollármillióktól esik el, mivel a megtermelt gabona egy részét nem tudják elszállítani. Van azonban egy másik csapás is, ezt a gabonafeldolgozók, főleg a molnárok szenvedik el: akkora a tésztafélék importja, hogy a helyi termelők már súlyos bajban vannak.

A vásárlót az ár érdekli, nem az, hogy honnan jön a tészta Ukrajnába. Fotó: Pixabay
A vásárlót az ár érdekli, nem az, hogy honnan jön a tészta Ukrajnába. Fotó: Pixabay

Mintegy 60 százalékra tehető a külföldi makaróni részesedése, főleg azért ilyen magas, mert a háború kezdete óta nagyon visszaesett a helyi tésztatermelés – mondta a héten Rogyion Ribcsinkszkij, az Ukrán Élelmiszeripari Szövetség elnöke, az Ukrán Molnárok Szövetségének igazgatója az UNN hírügynökségnek nyilatkozva.

A molnárok szervezete levélben tiltakozott Denisz Smihal kormányfőnél amiatt, hogy a piacot elárasztotta az ukránnál olcsóbban kínált lengyel és török liszt és más gabonatermék. Ribcsinszkij szerint egyre több termelő már kénytelen bezárni az üzemét. Ront a helyzetükön, hogy a külföldi humanitárius segély egy része is tésztaféle, a helyi üzlethálózatok meg főleg az olcsó külföldi termékeket teszik ki a polcaikra, ez az igazi vevőcsalogató. 

Elmondta még, hogy az ukrán termelők hiába kérték a nemzetközi humanitárius szervezeteket, hogy ne külföldi, hanem Ukrajnában vásárolt tésztafélékkel segítsék a rászorulókat. A szervezetek azt válaszolták, hogy az állandó orosz támadások miatt túl kockázatos lenne felvállalni ezt a logisztikai feladatot. 

Az sem kedvez az élelmiszeripari kis- és közepes cégeknek – márpedig az ágazat zöme pont ilyen vállalat – , hogy a sok élőerőt kívánó termeléshez nincs elegendő ember, egyszerűen elmentek a frontra vagy külföldre. További gond, hogy fedezet nélkül nem férnek hozzá a hitelforrásokhoz. A kormányfőnek írt levélben egyébként azt is sürgették, hogy a vezetés tegyen meg mindent az európai piacokra jutás megkönnyítése érdekében.

Ezzel elég nagy a baj, ugyanis az ukrán gabona és az abból készült termékek „zavarják” az EU több országának piacait. Lengyelország például éppen a hét közepén jelentette be, hogy ha az EU nem hosszabbítja meg az ukrán mezőgazdasági termékek behozatali tilalmát, akkor szeptember 15-től egyoldalúan nem engedélyezi azt. Nem lenne meglepő, ha a magyar kormány is így tenne, erre utaló nyilatkozatok már voltak az agrártárcától korábban is.

Ugyancsak ezen a héten közölték, hogy 7,8 millió tonnával több, 76,8 millió tonna lehet az idei termés gabonából és olajos magvakból. Az Ukrán Gabona Szövetség szerint kedvezett az időjárás, a tavalyinál jobb terméshozamot tudtak elérni még úgy is, hogy közben a háború miatt 2,2 millió hektárral csökkent a vetésterület. 

Nézzük a várható termést!

Búza: 17,9 millió tonna helyett 20,2 millió tonna lesz, épp annyi, mint tavaly, de még ez is jóval elmarad a rekordnak számító 2021-es 33 millió tonnától. Most úgy számolnak, hogy a 2023/2024-es szezonban mintegy 15 millió tonnát fognak exportálni. 

Árpa: a korábban becsült 4,4 millió tonnával szemben 5,2 millió tonna lesz a termés. Ez már megközelítheti a tavalyi 5,8 millió tonnát, de csak fele a rekordot döntött, 2021-es 10,1 millió tonnának. Itt a várható export közel 2,6 millió tonna vagyis a termés fele lehet. 

Kukorica: keveset, de javult az előrejelzés, így 24,2 millió tonna helyett valószínűleg 26,9 millió tonna lesz, ennek 80 százalékét külföldön akarják eladni. 

Napraforgó: 12,7 millió tonna helyett 13,9 millió tonnára számítanak, de csak 1,1 millió tonnát fognak exportálni. A terményből készült olaj várhatóan 12,5 millió tonna lesz.

Repce: 3,9 millió tonnát várnak, itt nincs változás, ennek 95 százalékát külföldön értékesítik.

Szója: 4,4 millió helyett 4,8 millió tonna lesz, ebből 3,3 millió tonnát visznek a külpiacokra.

Mindent egybevetve a szakszövetség azzal számol, hogy a most kezdődött értékesítési szezonban 48 millió tonna gabonafélét fognak külföldön eladni. Az előző szezonban 58 millió tonnát tudtak kiszállítani, akkor mintegy 20 milliárd dollárnyi bevételt hozott ez a munka.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Továbbterjedt korunk járványa
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 08:14
Most egy rábapordányi szarvasmarha-telepet kellett a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt zár alá venni és megkezdeni a felszámolását.
Agrár Ez a profiknak ma is aranybánya
Szirmai S. Péter | 2025. április 14. 19:06
Csúcson a burgonya ára, mégis évről évre csökken a hazai termelés és nő az import. Pedig a profiknak ma is aranybánya a krumpli, igaz, hatalmas befektetés árán.
Agrár Románia behozatali stopot rendelt el Magyarország irányából
Privátbankár.hu | 2025. április 12. 11:12
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA). 
Agrár Osztrák katonákat rendeltek a határhoz
Privátbankár.hu | 2025. április 12. 10:48
A Szlovákiában és Magyarországon kitört száj- és körömfájás miatt hétfőtől az osztrák fegyveres erők 28 katonája is részt vesz a határellenőrzési feladatokban – írja a védelmi minisztérium közleménye.
Agrár Kártalanítást ígér a kormány az állattenyésztés újraindításához a járvány elmúltával
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 06:50
A kormány támogatja az állatállományok újratelepítését.
Agrár Globális gombafertőzés fenyeget
Szirmai S. Péter | 2025. április 10. 15:01
Hamarosan luxuscikk lehet a banán! Erre készíti fel a fogyasztót Novák Zsombor humánökológus, a Kék Bolygó alapítvány greendex.hu-portálján, mert egy gomba pusztítja az ültetvényeket.
Agrár Végre jó hír jött az élelmiszerárakról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 16:01
Márciusban alig változtak, minimálisan emelkedtek a globális élelmiszerárak az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) honlapján pénteken közzétett adatok szerint.
Agrár Raskó Gyögy: Egy osztrák két és félszer annyi élelmiszert tud venni a jövedelméből, mint egy magyar
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 4. 05:42
Az agrárközgazdásszal a március 17-étől érvényes árrésstop apropóján beszélgetett a Klasszis Podcast legfrissebb adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly. De szóba került a ragadós száj- és körömfájás, az uniós rekord hazai élelmiszerinfláció fő oka, a Magyar Péter által is szorgalmazott áfacsökkentés racionalitása, valamint az ukrán élelmiszerdömping.
Agrár Nagy pénzt lehet keresni lenézett növényekkel és állatokkal
Buksza blog | 2025. április 1. 07:54
Aki azzal szidalmazza embertársait, hogy alacsonyabb rendűnek tartott állatokhoz hasonlítja őket, annak érdemes figyelembe vennie, hogy például a hernyók kiváló alapanyagai a bioélelmiszereknek.
Agrár Az orosz műtrágyaexport nyer a fekete-tengeri megállapodással
Bózsó Péter | 2025. március 29. 17:12
Oroszország kedden bejelentette, az Egyesült Államok beleegyezett bizonyos nyugati szankciók és korlátozások enyhítésébe az élelmiszer-, műtrágya- és hajózási szektorban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG