4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Otthoni terepen veszítenek az ukrán molnárok és tésztagyártók.

Az oroszok szinte folyamatosan támadják az ukrajnai kikötőket, így Ukrajna súlyos dollármillióktól esik el, mivel a megtermelt gabona egy részét nem tudják elszállítani. Van azonban egy másik csapás is, ezt a gabonafeldolgozók, főleg a molnárok szenvedik el: akkora a tésztafélék importja, hogy a helyi termelők már súlyos bajban vannak.

A vásárlót az ár érdekli, nem az, hogy honnan jön a tészta Ukrajnába. Fotó: Pixabay
A vásárlót az ár érdekli, nem az, hogy honnan jön a tészta Ukrajnába. Fotó: Pixabay

Mintegy 60 százalékra tehető a külföldi makaróni részesedése, főleg azért ilyen magas, mert a háború kezdete óta nagyon visszaesett a helyi tésztatermelés – mondta a héten Rogyion Ribcsinkszkij, az Ukrán Élelmiszeripari Szövetség elnöke, az Ukrán Molnárok Szövetségének igazgatója az UNN hírügynökségnek nyilatkozva.

A molnárok szervezete levélben tiltakozott Denisz Smihal kormányfőnél amiatt, hogy a piacot elárasztotta az ukránnál olcsóbban kínált lengyel és török liszt és más gabonatermék. Ribcsinszkij szerint egyre több termelő már kénytelen bezárni az üzemét. Ront a helyzetükön, hogy a külföldi humanitárius segély egy része is tésztaféle, a helyi üzlethálózatok meg főleg az olcsó külföldi termékeket teszik ki a polcaikra, ez az igazi vevőcsalogató. 

Elmondta még, hogy az ukrán termelők hiába kérték a nemzetközi humanitárius szervezeteket, hogy ne külföldi, hanem Ukrajnában vásárolt tésztafélékkel segítsék a rászorulókat. A szervezetek azt válaszolták, hogy az állandó orosz támadások miatt túl kockázatos lenne felvállalni ezt a logisztikai feladatot. 

Az sem kedvez az élelmiszeripari kis- és közepes cégeknek – márpedig az ágazat zöme pont ilyen vállalat – , hogy a sok élőerőt kívánó termeléshez nincs elegendő ember, egyszerűen elmentek a frontra vagy külföldre. További gond, hogy fedezet nélkül nem férnek hozzá a hitelforrásokhoz. A kormányfőnek írt levélben egyébként azt is sürgették, hogy a vezetés tegyen meg mindent az európai piacokra jutás megkönnyítése érdekében.

Ezzel elég nagy a baj, ugyanis az ukrán gabona és az abból készült termékek „zavarják” az EU több országának piacait. Lengyelország például éppen a hét közepén jelentette be, hogy ha az EU nem hosszabbítja meg az ukrán mezőgazdasági termékek behozatali tilalmát, akkor szeptember 15-től egyoldalúan nem engedélyezi azt. Nem lenne meglepő, ha a magyar kormány is így tenne, erre utaló nyilatkozatok már voltak az agrártárcától korábban is.

Ugyancsak ezen a héten közölték, hogy 7,8 millió tonnával több, 76,8 millió tonna lehet az idei termés gabonából és olajos magvakból. Az Ukrán Gabona Szövetség szerint kedvezett az időjárás, a tavalyinál jobb terméshozamot tudtak elérni még úgy is, hogy közben a háború miatt 2,2 millió hektárral csökkent a vetésterület. 

Nézzük a várható termést!

Búza: 17,9 millió tonna helyett 20,2 millió tonna lesz, épp annyi, mint tavaly, de még ez is jóval elmarad a rekordnak számító 2021-es 33 millió tonnától. Most úgy számolnak, hogy a 2023/2024-es szezonban mintegy 15 millió tonnát fognak exportálni. 

Árpa: a korábban becsült 4,4 millió tonnával szemben 5,2 millió tonna lesz a termés. Ez már megközelítheti a tavalyi 5,8 millió tonnát, de csak fele a rekordot döntött, 2021-es 10,1 millió tonnának. Itt a várható export közel 2,6 millió tonna vagyis a termés fele lehet. 

Kukorica: keveset, de javult az előrejelzés, így 24,2 millió tonna helyett valószínűleg 26,9 millió tonna lesz, ennek 80 százalékét külföldön akarják eladni. 

Napraforgó: 12,7 millió tonna helyett 13,9 millió tonnára számítanak, de csak 1,1 millió tonnát fognak exportálni. A terményből készült olaj várhatóan 12,5 millió tonna lesz.

Repce: 3,9 millió tonnát várnak, itt nincs változás, ennek 95 százalékát külföldön értékesítik.

Szója: 4,4 millió helyett 4,8 millió tonna lesz, ebből 3,3 millió tonnát visznek a külpiacokra.

Mindent egybevetve a szakszövetség azzal számol, hogy a most kezdődött értékesítési szezonban 48 millió tonna gabonafélét fognak külföldön eladni. Az előző szezonban 58 millió tonnát tudtak kiszállítani, akkor mintegy 20 milliárd dollárnyi bevételt hozott ez a munka.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Dühös traktorosok lepik el London utcáit
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 16:01
Brit farmerek járműveikkel tiltakoznak az úgynevezett „traktoradó” ellen a brit fővárosban.
Agrár Az ukrán állam hallal kezdi az import élelmiszerek helyettesítését
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 19:51
Ukrajna import helyettesítési folyamatot kezdeményez az élelmiszerek állami beszerzésében.
Agrár Újabb vita robbanhat ki az ukránok, a lengyelek, a magyarok és a románok között
Buksza blog | 2024. november 12. 09:59
Az Ukrajnából érkező tojás Romániában kiszorítja a piacról a lengyel és a magyar importot, és alacsony árával veszélyezteti a helyi termelőket is.
Agrár Trumppal kaszál majd a magyar mezőgazdaság?
Szirmai S. Péter | 2024. november 9. 10:36
Donald Trump választási győzelme a magyar mezőgazdaságra is hatással lesz, erre számítanak a szektort finanszírozó banki szakértők. Az USA várhatóan új Kína-politikájával a nemzetközi agrárkereskedelemben bővülhet a magyar mozgástér, Trump visszatérése akár az uniós agrárpolitikában is trendfordulóhoz vezethet. 
Agrár Bejelentés: sertésben mutatták ki a madárinfluenzát
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 10:53
A sertések képesek madár- és emberi vírusokkal egyaránt fertőződni, ami lehetőséget ad a vírusok géncseréjére és egy olyan új törzs kialakulására, amely könnyebben fertőzheti meg az embereket.
Agrár Hiába a magyar kormány terve, Brüsszel közbelépne
Privátbankár.hu | 2024. október 28. 20:31
A magyar kormány betiltaná a műhúst, az Európai Bizottság szerint a tervezett szabályozás indokolatlan.
Agrár Tizenötezer tehén kap munkát Erdélyben
Privátbankár.hu | 2024. október 17. 13:42
A szarvasmarha-tenyésztésnek is vannak melléktermékei, amelyek segíthetnek az ezzel foglalkozó vállalatoknak csökkenteni a környezeti lábnyomuk méretét. 
Agrár Örülhetnek az agrárgazdák
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 11:04
A jövő héten megkezdődhet a közvetlen támogatások előlegfizetése.
Agrár Újabb hatóságot ültet a Spar és társai nyakába Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 09:38
A jövő évtől jön a nemzeti kereskedelmi és fogyasztóvédelmi hatóság.
Agrár Bulgáriában elég volt a gazdák fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. október 8. 15:41
100 millió eurós állami támogatást kapnak a bolgár gazdák miután tiltakozást helyeztek kilátásba az az ukrán mezőgazdasági termékek importja miatt - jelentette be hétfőn a bolgár kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG