Nem azért kell a gyertya, hogy jobban lássunk. MTI Fotó: H. Szabó Sándor |
Nem mérgező, de megfulladhatunk tőle
A szüreti szezon kapcsán sok gazda már a mustot érleli pincéjében. Nem árt azonban minden évben figyelmeztetni a borászokat, hogy tudatosan járjanak el az erjedési folyamat ellenőrzése kapcsán, a mustgáz, vagyis a szén-dioxid (CO2) színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb gáz - írja a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. Ez a gáz azonban nem keverendő össze a szén-monoxiddal (CO). Körülbelül másfélszer olyan nehéz, mint a levegő, tehát a mélyebb területeken, például pincékben összegyűlik. A közhiedelemmel ellentétben ez a gáz nem mérgező, de mivel kiszorítja a levegőt, oxigénhiányos állapotba kerül, aki mustgázzal teli zárt helyen tartózkodik.
A napokban megjelent a témában egy sajtóhír, amely a hatóság honlapján közzétett szén-monoxid mérők pozitív listájára hivatkozik. Ez azonban kissé mellément: a szén-monoxid érzékelő készülékek ugyanis nem egyáltalán alkalmasak a szén-dioxid jelenlétének kimutatására, tekintve, hogy bár a nevük hasonló, de nem azonos gázokról van szó - valaki elbliccelhette a kémiaórákat.
Egy szál gyertyával sokkal többre megyünk
Nem mustárgáz! Nem csak a szén-dioxid és a szén-monoxid nevének hasonlósága okozhat zavart a fejekben. Nemrég az egyik híradóban kétszer is elhangzott: Pest megyében mustárgáz-mérgezést szenvedett egy idős férfi. A mustárgáz azonban egy vegyi fegyver, használatát régen betiltották, és nem jön csak úgy létre Pest megyei borospincékben. |
A mustgáz jelenléte jól mérhető szén-dioxid koncentrációt mérő gázérzékelővel vagy egyszerűen egy meggyújtott gyertyával. A meggyújtott gyertyát térdmagasságban tartva (vagy pálcára szerelve) kell lemenni a pincébe és leérve térdmagasságban elhelyezni. Ha a gyertya lángja menet közben vagy a pincében elhelyezve kialszik, akkor nagy valószínűséggel mustgáz van a helyiségben. Ilyenkor haladéktalanul a vissza kell fordulni, illetve el kell hagyni a helyiséget - írja a hatóság.
Aki segíteni akar, ne legyen maga is áldozat
Ha a baj megtörtént, nem érdemes azt még tetőzni is: az NFH szerint gyakori probléma, hogy megfelelő védelem nélkül próbálnak a segítségére sietni az összeesett, elájult embereknek. Bemennek a pincébe, fölé hajolnak, próbálják élesztgetni, és közben ők is belélegzik a veszélyes gázt. Az NFH szerint minél hamarabb riasztani kell a katasztrófavédelmet a 105-ös segélyhívó számon, mivel a mustgázmérgezést szenvedő embereket csak a tűzoltók tudják biztonsággal, légzőkészülék segítségével kimenteni.