Júniusban a gabonafélék ára 15,9 százalékkal, az ipari növényeké pedig 15,7 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A burgonya ára 45,4 százalékkal csökkent a tavaly júniusi magas árszinthez viszonyítva. Az árcsökkenés elsősorban az idén várható jobb termés következménye - írja a statisztikai hivatal.
Ugrott a paradicsom ára
A zöldségfélék ára 2 százalékkal emelkedett 2013 júniusához képest. A termékcsoporton belül a zöldborsó a legnagyobb súlyú ebben az időszakban, aminek az ára a tavaly júniusi/egy évvel korábbi szinten maradt. Jelentős súlya van még a zöldpaprikának és a paradicsomnak, amelyeknek az ára 8,1, illetve 17,9 százalékkal nőtt.
Olcsóbb a meggy
A gyümölcsfélék ára 29,8 százalékkal maradt el az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A termékcsoporton belül ebben az időszakban döntő arányú a meggy értékesítése, amelynek az ára megközelítőleg 40 százalékkal csökkent, mivel a termés mennyisége jelentősen növekedett.
Drágult a sertés
Az élőállatok termelői árszintje júniusban 0,7 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Jelentősen emelkedett a vágósertés termelői ára: előző év júniushoz képest 6,2, az előző hónaphoz képest 4,7 százalékkal. A felvásárlási ár júniusban 418 Ft/kg volt, ami még mindig nem érte el a tavaly szeptemberi (435 forint/kilogramm) csúcsot.
A baromfi ára összességében 6,2 százalékkal maradt el a 2013. júniusitól. Ezen belül a vágócsirke felvásárlási ára tavaly május óta (299 forintról) kisebb ingadozással csökkent, jelenleg 273 forint kilogrammonként.
Ennyibe kerül a tej
Az állati termékek ára 7,8 százalékkal volt magasabb 2014 júniusában az előző év azonos időszakához képest. A tojás ára 0,9, a tej termelői ára 8,7 százalékkal nőtt. A tojás felvásárlási és piaci ára 2014. január óta lényegében nem változott, az index változását a bázis ár változása okozza. A tej felvásárlási ára a 2014. februári (114 forint/liter) csúcs óta folyamatosan csökkent jelenleg 104 forint/liter.
A KSH adatai szerint 2014 január–júniusában a mezőgazdasági termelői árak 11,8 százalékkal csökkentek 2013 azonos időszakához képest. Ezen időszak alatt a növényi termékek ára 18,1 százalékkal visszaesett, míg az élő állatok és állati termékeké 1,1 százalékkal emelkedett.
Az első félévben a mezőgazdasági termelés ráfordítási árai az előző év azonos időszakához viszonyítva 4,4 százalékkal voltak alacsonyabbak, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 5,1 százalékos csökkenéséből, és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 1,2 százalékos növekedéséből tevődött össze.
A folyó termelőfelhasználáson belül a takarmányárak csökkenése volt a meghatározó. A 2013 első félévében tapasztalt 22,7 százalékos növekedést követően az árak ez év január–júniusában 14,9 százalékkal voltak alacsonyabbak. Ezen belül az egyszerű takarmányoké nagyobb (17,5%-os), a keveréktakarmányoké kisebb (12,8%-os) mértékben csökkent.
Olcsóbb lett a műtrágya
A műtrágyák ára 2014 első félévében 6,9 százalékkal volt alacsonyabb, amit az egyszerű műtrágyák 4,8, és az összetett műtrágyák 11,6 százalékos visszaesése határozott meg.
A mezőgazdasági felhasználású energia ára átlagosan 2,8 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól, ezen belül az üzemanyagok ára 1,1, a fűtőanyagoké 7,5 százalékkal csökkent.
A növényvédő szerek és az állatgyógyászati készítmények árai kismértékben növekedtek: az előbbinél 0,5, az utóbbinál 1,2 százalékkal magasabbak voltak az árak 2014. január-júniusban az egy évvel ezelőttihez képest.
A mezőgazdasági beruházásokon belül a mezőgazdaságigép-beruházások ára 0,3 százalékkal volt magasabb, miközben az épületberuházásoké 2,4 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A mezőgazdasági termelőiár-index és ráfordításiár-index hányadosa az agrárolló. E mutató értéke 2014. január–júniusban 92,3 százalék volt, azaz 2013 azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdasági termelői árak nagyobb mértékben csökkentek, mint a ráfordítási árak.