1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai kisbefektetők jelentős mértékben kerülik a kockázatot, ezért is kedvelik az alacsony kockázatú tőkevédett alapokat. Ezek a befektetett összeg védelmére kifinomult technikát alkalmaznak és emellett a tőkepiacok valamely részének emelkedése esetén plusz hozamot ígérnek.

Számos felmérésből kiderül, hogy a hazai befektetők fokozottan kockázatkerülők, ezt erősítik meg a Privátbankár saját számításai is. A magyarországi befektetési alapokban levő tőke 63 százaléka alacsony kockázatú alapfajtákban volt május végén.

Az alacsony kockázatú alapok egyik fontos fajtájának a tőkevédett (korábbi nevükön garantált) alapok számítanak, amelyek nevüket onnan kapták, hogy a kiinduláskori tőkét, vagy a tőkét és még egy minimális fix hozamot bármely körülmények között biztosítanak a befektetőknek.

OTP 5000 alatt vagy BUX 19 000 felett?

A gyakorlatban ezt úgy érik el, hogy a befektetett tőke mintegy 80-90 százalékát minimális kockázatú eszközökbe – rendszerint rövid lejáratú állampapírba, bankbetétbe – fektetik, egy kisebb hányadát pedig opciók vásárlására fordítják. Az opció a tőkepiacokon általánosan ismert származtatott pénzügyi eszköz, ami egyfajta jogot jelent, például azt, hogy a vásárlója egy bizonyos áron részvényeket (devizát, árupiaci terméket, kötvényt stb.) vásárolhat vagy eladhat.

Ha például vételi opciót szerzünk BUX-index vásárlására 19 000 pontos áron, azon akkor nyerünk, ha az index e fölé az érték fölé emelkedik. Egy 5000 forintos OTP-eladási opció pedig akkor válik nyereségessé, ha lejáratkor az OTP árfolyama ez alatt az ár alatt lesz. Kicsit olyanok ezek az opciók, mint valamiféle fogadások, amin akkor nyerünk, ha a várt esemény bekövetkezik.

Befektetni a válság ellenére?

A részvénypiacok hosszú távon, évtizedek távlatában az elemzések szerint emelkedni szoktak, aminek sok kisbefektető is szívesen lenne a haszonélvezője, de fél a rövid és középtávú kockázatoktól. Rövidebb távon sok minden befolyásolja az árfolyamokat, mint azt láthattuk a 2008-as Lehman Brothers-válság, vagy a 2011-es nyári minipánik alkalmával.

Ha egy alap a tőkéje nagy részét kamatozó eszközökben tartja – épp annyit, amennyi az eredeti tőke visszafizetéséhez kell –, majd a maradékot opciókra költi, akkor a tőke biztonságban van, az árfolyam-emelkedésekből részesül, az árfolyamesések viszont nem érintik. Ezért számítanak a tőkevédett alapok az egyik legbiztonságosabb alap fajtának.

A legrosszabb eset

Rossz esetben, ha az árfolyamok esnek, a befektető legalább visszakapja a pénzét, mert a kamatozó eszközök kamattal együtt pont kiteszik azt. Jó esetben pedig az opciók is nyereséget hoznak, és így pluszhozam képződik. Az is veszteségforrás lehet, ha az alap mögöttes termékei – általában részvények, árupiaci termékek – nem emelkednek, nem is esnek, csak stagnálnak. Ilyenkor általában szintén nincs hozam, vagy csak minimális.

Az említett biztosíték ugyanakkor nem teljesen száz százalékos, mivel lehet a rossz esetnél is rosszabb. Ha a tőke nagy részét kitevő betéti részt kezelő bank csődbe menne, akkor nagy veszteség is érheti a befektetőt, bár ez az eset nagyon kevéssé valószínű. Ha pedig a szóban forgó opciókat kiíró (eladó) társaság, általában valamely nagyobb nyugat-európai befektetési bank megy csődbe, akkor a tőke egy része, 10-20 százaléka veszhet el, akkor is, ha az alap mögöttes termékének árfolyamai emelkednek.

Háromféle utat követnek

A tőkevédett alapok létrehozói három különböző utat követnek. A zárt végű alapok határozott futamidejűek és a futamidő végéig nem válthatók vissza, ezért a kötelező tőzsdei bevezetés után a tőzsdén adhatók csak el. Ez azonban gyakran jelentős, 10-20 százalékos árfolyamveszteséget is jelenthet (a nettó eszközértékhez vagy az eredeti tőkéhez képest).

Határozott vagy határozatlan legyek? Nem tudom.

A másik verzió a határozott futamidejű nyílt végű alap, ahol a befektetési jegyek folyamatosan visszaválthatók a lejárat előtt is. Ennek általában szintén jelentős költségei vannak, a visszaváltási díj ilyenkor nem alacsony, de sokkal kisebb, mint a tőzsdei eladás említett vesztesége. A harmadik verzió a nyílt végű, de folyamatos, határozatlan futamidejű működés. Ekkor az opciókat rugalmasan kötik újra, például évente, illetve újítják meg az alap tőkéjének változása alapján. A kiszállás költsége általában itt sem alacsony.

A cikk támogatója:

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27720 27600 27950 -0,75% 0 0 6 783 657 490 HUF 2025-07-14 17:05:22
MOL 3014 2996 3038 -0,53% 0 0 1 674 618 998 HUF 2025-07-14 17:08:15
MTELEKOM 1790 1772 1790 +0,45% 0 0 385 570 838 HUF 2025-07-14 17:05:59
RICHTER 10150 10140 10250 -0,49% 0 0 692 084 240 HUF 2025-07-14 17:05:03
OPUS 597 592 598 -0,33% 0 0 78 453 491 HUF 2025-07-14 17:08:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Itt a fordulat: visszatért a lakosság az állampapírpiacra
Herman Bernadett | 2025. július 8. 10:05
A boltok helyett az értékpapírpiacon vásároltak be a családok májusban. Vettek mindent: állampapírt, befektetési jegyet, részvényt, de még a vállalati kötvényeket is, amelyeket úgy kerültek a Quaestor-botrány óta, mint a pestist. 
Befektetési alapok Van még tartalék a magyar részvényekben
Eidenpenz József | 2025. július 7. 15:08
Még mindig van tér a BUX emelkedésére, bár már most hatalmas növekedésen van túl az index – mondja Dudás Máté, az Erste Alapkezelő Zrt. szenior portfólió-menedzsere. A térségbeli részvényeket leginkább a háború húzza vissza, de még egy hosszan tartó konfliktus esetén is szép nyereséggel működhetnek a magyar tőzsdei vállalatok. A forintárfolyam viszont, úgy néz ki, mindenkinek jó azon a szinten, ahol van.
Befektetési alapok A fiatalok szeretik, ha nem egy vonatra ültetik fel őket és zakatoltatják a piacokkal
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 4. 14:11
A Privátbankár.hu – Alapkezelő Klasszis 2025 szavazáson a Legjobb Hosszú Kötvény Alap kategóriában első cég két szakértőjével, Simon Péter vezérigazgatóval és Gyetvai Károly értékesítési vezetővel átbeszéltük mindazokat a kérdéseket, amelyek ebben a gyorsan változó világban a befektetőket foglalkoztathatják.
Befektetési alapok Egy városnyi magyar mondott nemet az állampapírokra
Herman Bernadett | 2025. július 3. 05:42
Miközben az Államadósság Kezelő Központ szerint töretlen a bizalom, 48 ezerrel csökkent a lakossági befektetők száma. A névértékes adatok szépek, a piaci értékes számok már nem annyira. 
Befektetési alapok Új világrend jöhet, új nagyhatalmakkal, kriptovalutákkal
Herman Bernadett | 2025. július 2. 14:09
Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG