Hova áramlik a pénz?
A legtöbb kategória esetében friss tőke érkezett az alapokba. Az eddigi folyamatokhoz hasonlóan kiugróan a legtöbb pénz a vegyes alapokba érkezett, de keresték a befektetők májusban az abszolút hozamú alapokat, a részvény alapokat és az ingatlanalapokat is.
A pénzpiaci alapoknál tapasztalható alacsony hozamszint még mindig jelentős tőkekiáramlást okozott, de lassul az üteme. Az elmúlt hónapban a kötvényalapokból hasonló nagyságú tőke áramlott ki, mint a pénzpiaci alapokból. Ezen kívül csak az árupiaci alapoknál tapasztalhattunk tőkekiáramlást.
Mekkora vagyont kezelnek az alapok?
Az ügyfelek tranzakcióinak köszönhetően 12,6 milliárd forinttal nőtt az alapok vagyona. A hozamhatást is figyelembe véve a kezelt vagyon hasonlóan alakult, mint a tőkeáramlás, azaz a pénzpiaci alapoknál, a kötvény alapoknál és az árupiaci alapoknál csökkent, de a többi kategória esetében növekedett. Egyetlen kivételt találunk, a származtatott alapokat, ahol némi tőkebeáramlás mellett csökkent a nettó eszközérték.
A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 20 milliárd forinttal, azaz 0,35 százalékkal növekedett májusban. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5647 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
Melyik alapban mi történt?
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (66,2 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 0,04 százalékkal csökkent.
A pénzpiaci alapok vagyona 1,2 százalékkal csökkent, de azt érdemes megemlítenünk, hogy a csökkenés nagysága egyre kisebb. A vagyoncsökkenés nagyrészt a 14,3 milliárdos tőkekiáramlással magyarázható, a maradék 3 milliárd a hozamok számlájára írható.
A kötvényalapokból 14,5 milliárdnyi tőke távozott, ami elsősorban a hazai rövid futamidejű kötvényalapoknak köszönhető, hiszen onnan 18,1 milliárdnyi tőke áramlott ki. A többi alkategória esetében igen vegyes a kép, ami a tőkemozgásokat illeti. A hozamok csak kismértékben tudták kisebbíteni a vagyoncsökkenést és összességében a vagyon 0,9 százalékkal csökkent.
A vegyes alapokba jelentős mértékű, 17,7 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban, amely a legmagasabb érték. A hozamokkal együtt a vagyon 2,3 százalékkal növekedett.
A magyar tőzsdeindex ezúttal belesimult a nemzetközi trendbe. A részvényalapokba közel 5 milliárdnyi tőke áramlott be, amin a hozamok még tovább javítottak, így összességében a részvényalapok vagyona 3,1 százalékkal lett több, ami a hónap legjobb teljesítménye lett.
A tőkevédett alapokba ezúttal 4,5 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok ezen nem tudtak egyáltalán javítani, így összességében csak 0,3 százalékos növekedést láthattunk a kategória vagyonában.
Az abszolút hozamú alapokba ezúttal friss tőke érkezett. Ennek nagysága, 5 milliárd, amely a második legnagyobb a kategóriák között. A hozamok ezen tovább javítottak, így a vagyongyarapodás 1,5 százalékos lett.
Az ingatlanalapoknál ebben a hónapban is tőkebeáramlást tapasztalhattunk, amelynek nagysága 4,5 milliárd. A hozamok ehhez még hozzá is tettek, így a kategória vagyonváltozása plusz 1,3 százalékos lett.
Az árupiaci alapokból 0,7 milliárdnyi tőke távozott, amely nagynak tekinthető a kategória méretéhez képest. A hozamok igen kis mértékben járultak hozzá a vagyonvesztés korrigálásához, így fordulhatott elő, hogy ez a kategória érte el a legnagyobb vagyonvesztést, amely – 4,3% lett.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban a pozitív hozamoknak és a friss tőkebeáramlásnak (2,8 milliárd forint) köszönhetően a vagyonváltozás plusz 3% lett.