A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője pozitív volt, 43 milliárd forint -közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) a Privátbankár.hu-val.
Az egyes kategóriákon belül ebben a hónapban némileg más kép rajzolódott ki, mint korábban, mivel a pénzpiaci alapoknál tőkebeáramlást tapasztalhattunk. A rövid futamidejű kötvényalapoknál azonban továbbra is dominálnak a visszaváltások. Tőkekiáramlás volt még a részvényalapoknál, az abszolút hozamú, a származtatott és a tőkevédett alapoknál. Az ingatlanalapoknál folytatódik a trend: rendkívüli mértékben vonzóak a befektetők számára. A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 23 milliárd forinttal, azaz 0,4 százalékkal nőtt februárban. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 6 232 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A pénzpiaci alapok vagyona 0,7 százalékkal nőtt januárban.
A kötvényalapokból ezúttal 10 milliárdnyi tőkét meghaladó összeget vontak ki a befektetők.
A vegyes alapoknál jelentős tőkebeáramlást könyvelhetünk el. Mintegy 10,4 milliárd forintnyi tőke érkezett az elmúlt hónapban.
A részvényalapokból közel 6,5 milliárdnyi tőke távozott, amin a hozamok némileg javítani tudtak, de így is összességében a részvényalapok vagyona 3,8 százalékkal csökkent a hónap során.
A tőkevédett alapokból 0,3 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok sem tudták segíteni a gyarapodást, így a vagyonváltozás mínusz 3,5 százalék lett.
Az abszolút hozamú alapokból ebben a hónapban 3,5 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok le tudták dolgozni a tőkekivonás hatását, így a vagyon nagysága 0,1 százalékkal növekedett.
A származtatott alapok esetében ebben a hónapban az visszaváltások 2 milliárd forinttal haladták meg értékesítéseket. A hozamok sem lettek kedvezőek, így a vagyonváltozás február hónapban mínusz 2,7 százalék lett.
Az ingatlanalapokba ebben a hónapban 30,5 milliárdnyi friss tőke érkezett, amely kimagasló összeg. A hozamok is pozitívak voltak, így összességében 3,1 százalékkal nőtt a kategória vagyona a hónap során. Ilyen trend és ekkora dinamizmus mellett akár már márciusban megtörténhet a helycsere, azaz az ingatlanalapok leelőzhetik a kötvényalapokat a vagyon tekintetében.
Az árupiaci alapoknál elhanyagolható nagyságú tőkebeáramlást tapasztalhattunk (0,2 Mrd). A hozamok viszont kedvezően alakultak, így a kategória vagyona 2,3 százalékkal nőtt.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban nagyobb tőkebeáramlás volt tapasztalható, aminek köszönhetően a vagyon nagysága 7,9 százalékkal nőtt.