Székács Péter, az OBA ügyvezető igazgatója az MTI-nek pénteken elmondta: a hitelszövetkezet befagyott betéteinek kifizetése nem okoz gondot, az OBA kártalanításra fordítható vagyona ugyanis meghaladja a 85 milliárd forintot. A fedezettségi mutató - mely az alap likvid eszközállományát veti össze az alap elméleti kártalanítási kötelezettségével - 1 százalék, ami nemzetközi összehasonlításban megfelelő.
Az OBA fel van készülve a gyorsított kártalanításra is - mondta Székács Péter, aki emlékeztetett: 2010. január 1. óta a kártalanítás kifizetésére rendelkezésre álló határidő 20 munkanapra csökkent. Ezt egy uniós direktíva alapján 2011 januárjától kell bevezetniük a tagállamoknak, de Magyarország a kifizetések gyorsítása érdekében már az idei évtől alkalmazza. Mint ismeretes, a kártalanítás határideje korábban három hónap volt, amit a felügyelet kétszer három hónappal meghosszabbíthatott. A jelenlegi szabályok szerint a kifizetési határidőt egyszer, legfeljebb tíz munkanappal lehet megnyújtani.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) csütörtökön jelentette be, hogy visszavonta az ÁKH tevékenységi engedélyét, és kezdeményezte az intézmény felszámolását, mert a kirendelt felügyeleti biztosok azt állapították meg, hogy a hitelszövetkezet fizetőképességi helyzete a jövőben sem teszi lehetővé a biztonságos, jogszabályoknak megfelelő működést.
A felügyeleti biztosokat azért rendelte ki a PSZÁF még januárban, mert a hitelszövetkezet saját tőkéje a jegyzett tőke alá csökkent. Az ÁKH számára a felügyelet egyúttal megtiltotta a részjegyek visszafizetését, valamint, hogy újabb kockázatvállalással járó ügyleteket kössön, illetve meghosszabbítsa a hitel- vagy kölcsönszerződések határidejét.
Az OBA honlapján közzétett, az ÁKH betéteseinek kártalanításáról szóló tájékoztató szerint az alap a névre szóló betét- és kamatköveteléseket személyenként legfeljebb ötvenezer eurónak megfelelő - 13,567 millió forint - összegig fizeti ki. (Az átszámítás a 2010. február 11-i MNB devizaárfolyamon történik.)
A kártalanítást a betéteseknek nem kell igényelniük, a kifizetés alapját a bankban lévő személyes adatok (név, lakcím/székhely stb.), valamint a betétre vonatkozó adatok jelentik.
Az OBA a kártalanítás összegéről minden esetben elszámolást készít, amelyet tértivevényes levélben küld meg a betéteseknek a banki adatállományban található címre. Amennyiben a címváltozást a betétes nem jelentette be, személyazonosító okmányaival fel kell keresnie a hitelszövetkezet fiókjaiban lévő reklamációs pontokat. Az elszámolásokat 2010. február 25-től várhatják a kártalanításra jogosultak.
A jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok, egyéb szervezetek minden esetben átutalással kapják meg a kártalanítást. Ennek érdekében célszerű mielőbb számlát nyitniuk egy szabadon választott hitelintézetnél, majd az új számlaszámot bejelenteni - a korábban alkalmazott formaságok betartásával - a hitelszövetkezet betétet kezelő fiókjában. (A bejelentéshez szükséges formanyomtatvány letölthető az OBA internetes oldaláról, valamint a fiókokban is kérhető.)
Magánszemélyek és egyéni vállalkozók esetében a kártalanítás postai kifizetési utalvánnyal, OBA Betétbiztosítási kártyával vagy átutalással történhet. A kártalanítás kifizetésének tényleges módjáról az OBA a közeljövőben közleményben tájékoztatja a betéteseket.
Ha a kártalanításra jogosult személy időközben elhalálozott, és ezt az örökösök még nem jelentették be a hitelszövetkezetnél, ez pótolható az említett reklamációs pontokon.
Az OBA felhívja a biztosított betétesek figyelmét arra: a zárolt betétösszeget, a lejárt tartozás utáni összeget (a hitelszövetkezet által beszámított összeg) a kártalanítás során nem fizetik ki, továbbá, hogy az OBA kártalanításokra is vonatkoznak a hatályos adójogszabályok.
Abban az esetben, ha a betétes 13,567 millió forintot meghaladó, vagy az OBA által nem biztosított betétköveteléssel rendelkezik, akkor az OBA által ki nem fizetett betétrészre a felszámolási eljárásban hitelezői igénybejelentést lehet tenni, ennek módjáról a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft.-nél lehet tájékozódni.
A hitelek harmadát nehezen nyögik az adósok
Las Vegas-i cég veszélyeire hívja fel a figyelmet a PSZÁF
A törlesztőrészlet miatt borulnak ki a legtöbben
MÁV-ÁBE: nem mindenki kap teljes kártérítést
Alapos befektetők: aki mert, az nyert
Hozam és adóelőny nyerő kombinációja
MTI