A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének helyzetértékelése szerint "nagyon valószínűtlen", hogy a vesztésre álló Julia Timosenko miniszterelnöknek sikerülne nagyszabású tiltakozó megmozdulásokat kirobbantania, különös tekintettel arra, hogy a vártnál több voksot kapott, és így nehéz lenne azzal érvelnie, hogy csalás történt a szavazatszámlálás során.
A GS londoni elemzői szerint a győztes Viktor Janukovics várhatóan viszonylag hamar konszolidálja hatalmát, és Timosenko néhány napon belül a kormányfői tisztséget is elveszíti, akár önként, akár úgy, hogy a parlament kiszavazza pozíciójából.
A kérdés az, hogy Janukovics a jelenlegi parlamenttel kíván-e együttműködni, vagy előre hozott választások kiírásával "meghosszabbítja a politikai bizonytalanságot". A Goldman Sachs alaphelyzeti forgatókönyve az, hogy az eddigi ellenzéki vezető legalábbis megpróbálkozik egy átmeneti kormány létrehozásával és egy reális költségvetés elfogadtatásával.
Az elemzés szerint ugyanakkor a szoros választási eredmény annak valószínűségét növeli, hogy a cég által a Nemzetközi Valutaalap (IMF) támogatási programjának várható folytatására kidolgozott két forgatókönyv - a gyors, akár már a jövő hónapban esedékes újrakezdés, illetve az év közepéig történő halasztás - közül a második, vagyis a nagyobb késedelemmel számoló valósul meg.
A Goldman Sachs szerint mindazonáltal az ukrán jegybanknak van annyi devizatartaléka, hogy ki tudjon tartani még egy fél évig, akkor is, ha a tartalék a januárban mért, 1,2 milliárd dolláros havi ütemben fogyna a továbbiakban is.
Hétfői elemzésében a Barclays Capital azt jósolta, hogy Timosenko a csekély szavazatkülönbség láttán jó eséllyel jogi úton támadja meg az eredményt. A ház szerint ha hivatalossá válik Janukovics szűk többségű győzelme, utána valószínűleg előre hozott választásokat írnak ki, ami tovább késleltetheti a politikai stabilitás megteremtését és az IMF-tárgyalásokat.
Ukrajnát a nagy londoni házak jó ideje a világ legkockázatosabb adósai között tartják nyilván.
A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató cég, a CMA DataVision december végi összehasonlító elemzése szerint - amely a szuverén adósságtörlesztési kockázat fedezetére szolgáló határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása alapján listázta az egyes gazdaságokat - a világ legkockázatosabb államadósa tavaly Venezuela volt; közvetlenül utána Ukrajna következett.
A Standard & Poor´s hitelminősítő "CCC plusz" szintű, rendkívül nagy kockázatra figyelmeztető osztályzatot tart érvényben Ukrajna hosszú futamú devizakötelezettségeire; egész Európában ez a legrosszabb szuverén devizaadós-osztályzat.
Oroszország máris üzent Ukrajnának
Janukovics szembemegy az IMF-fel
A változás szele Oroszországban
MTI