A TBSZ keretében a bankoknál két külön számla nyitható: egy a betét jellegű megtakarítások, egy másik pedig az értékpapírok számára. A tartós befektetési számlán elhelyezett megtakarítások hozamait 3 év után a 20 helyett csak 10 százalék adó terheli, míg 5 év után a befektetés teljesen mentesül az adókötelezettség alól. A néhány pénzintézetnél már január elejétől 25 ezer forint minimumösszeggel nyitható számlára csak forintalapú eszközöket lehet bevezetni.
„A befektetőknek érdemes végiggondolniuk néhány dolgot, mielőtt valamelyik pénzintézettel tartós befektetési szerződést kötnek” – hívja fel a figyelmet Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő vezérigazgatója. „Mindenek előtt el kell dönteni, hogy inkább betét vagy inkább értékpapír jellegű befektetéseket szeret-nének tartani. A 3 illetve 5 éves befektetések után járó adókedvezményt csak akkor lehet igénybe venni, ha a két különböző típusú megtakarítás számára nyitott számlák között később már nem mozgatják a befektetett pénzt” – teszi hozzá az alapkezelő vezetője.
Adómentes befektetés: győzze kivárni! |
„Az alacsony kockázatú állampapírokkal vagy pénzpiaci alapokkal a bankbetétekhez hasonló hozamszintek érhetőek el. Ám az értékpapír alapú TBSZ esetében a befektetőknek a megtakarítási évek alatt megvan az a szabadsága, hogy az alacsony kockázatú befektetéseiket akár részben, akár egészben kockázatosabb, ám magasabb hozamot ígérő befektetési alapokba vagy értékpapírokba csoportosítsák át” – mondta el Vízkeleti Sándor.
A tartós befektetési számla tulajdonosai nem lesznek bebetonozva. Aki időközben meggondolja magát, és pénzt vesz ki bármelyik számláról, annak a hozam utáni 20 százalékos adót kell megfizetnie, csak úgy, mint bármely más befektetés esetében - olvasható a Pioneer Alapkezelő összeállításában.
Nem merjük elkölteni megtakarításainkat
A megtakarítás nem csak pénzkérdés
Továbbra is érdemes Magyarországra hozni a pénzt
Privátbankár