A jövőben megugró infláció kockázata is sokak számára ad okot komoly aggodalomra. A sárga nemesfém árfolyamát a következő hónapokban változatlanul ezek a „szentiment indikátorok” fogják meghatározni - tájékoztat a www.aranypiac.hu.
Dollárban számolva látszólag egy centet sem változott az arany árfolyama az elmúlt hét leforgása alatt. Az öt kereskedési napot egyenként megnézve azonban az látszik, hogy hétfőtől csütörtökig napról napra apránként emelkedett Londonban a délutáni fixing, csak azért, hogy aztán pénteken a heti hozam egy csapásra elússzon. Ez a kilengés, volatilitás jellemezte az elmúlt hetet. A dollárral szemben egyidejűleg erősödő forint tehet ugyanakkor arról, hogy a forintban jegyzett aranyár 3%-ot is meghaladóan csökkent. Azok a fizikai befektetők, akik már több mint fél éve vásároltak aranyat, most jól teszik, ha ezen a magas árszinten egyelőre hidegvérrel szemlélik az eseményeket. Az árfolyam eddig viszonylag jól tartotta magát, miközben a túlvett pozíciók fokozatosan leépülnek. Amit eddig láttunk, az egy rövidtávú átmenti korrektúra egy átfogó közép- és hosszútávú emelkedés közepette. Nem zárható ki, hogy a mostaninál még mélyebb szinteket is megjárhat az árfolyam a korrektúra során, de unciánként 1.260 dollárnál alacsonyabb árak nem tűnnek valószínűnek.
Az ezüst árfolyama lényegében követi az arany mozgását. A hónapokig oldalazó kurzus augusztus végén kitört az addigi unciánként 18 dolláros szintről, és gyors emelkedésbe kezdett. A befektetői kereslet mellett az ipari kereslet különösen fontos az ezüst piacán, amely meglehetősen ciklikus képet mutat, és a recesszióban a negyedével visszaesett. Az ezüst árfolyamát pillanatnyilag inkább harsány spekuláció hajtja, mintsem a fundamentumok. Az ipari felhasználás nem egyhamar fogja a válság előtti szinteket utolérni, nem utolsó sorban azért sem, mert a digitális fényképezés egyre jobban kiszorítja az analóg fotográfiát, és az ékszerkereslet is mindössze a negyedét biztosítja az ezüst összkeresletének.
A két legnagyobb tőzsdén kereskedett nemesfémpiaci alap (ETF), az SPDR Gold és az iShares Silver készletei az elmúlt héten tovább csökkentek. Az alapok készletváltozásai jól tükrözik a befektetői kereslet ingadozását, és ily módon figyelemreméltó indikátorok nemesfémpiaci trendek előrejelzésére. Ugyanakkor nem szabad szem elől téveszteni azt a tényt sem, hogy a két óriás mellett folyamatosan jelennek meg a piacon új, dinamikusan növekvő nemesfémpiaci ETF-ek. Ilyen például az iShares Gold, amely az elmúlt hat hónapban 36,9%-kal növelte betétesei aranykészletét (január 14-én: 117,03 tonna), míg ugyanebben az időszakban 3,6%-kal csökkentek az SPDR Gold készletei, amelyek 2010. június 29-én érték el 1.320,436 tonnás eddigi rekordjukat.
A legtöbb indikátor és makró-adat arra enged következtetni, hogy a befektetők körében legnépszerűbb két nemesfém - az arany és az ezüst - árfolyama az elkövetkezendő hetekben enyhén pozitív illetve oldalazó irányban fejlődhet tovább. Mindez alatt a gazdaság élénkülésére és a jövőbeni politikai eseményekre történő válaszként enyhébb vagy erősebb korrektúrafázisokkal számolni kell, amelyek azonban nem annyira nagymértékű árfolyamcsökkenésben, hanem inkább időben hosszan elhúzódva (akár fél éven át is) mutatkozhatnak meg. Közép- és hosszútávon azonban jelentős árfolyam-növekedés valószínűsíthető, főként a jegybankok monetáris lazítása miatt, ami ugyan kényszerpálya számukra, de mégiscsak a szigor csökkenése - derül ki az aranypiac.hu közleményéből.
Privátbankár