1p
Orosz Dániel, az AXA stratégiai tanácsadója szerint a 750 milliárd euróra duzzasztott mentőcsomag atombombaként robbant a piacokon
Orosz Dániel, az AXA stratégiai tanácsadója szerint a 750 milliárd euróra duzzasztott mentőcsomag atombombaként robbant a piacokon

Orosz Dániel, az AXA stratégiai tanácsadója szerint a 750 milliárd eurós mentőcsomagot  a válságkezelés „hőskorszakát” idéző lassúsággal és körülményességgel, de végül az utolsó pillanatban, hétvégébe nyúló tárgyalásokat követően mégis sikerült megformálni. Az elvesztegetett idő ára a mentőcsomag méretében tükröződik a legjobban - olvasható az AXA közleményében.

A végül azonban mintegy 750 milliárd euróra duzzasztott csomag már az elvárásoknak megfelelően működött: atombombaként robbant a piacokon, azonnali, nagyon heves eszközár-emelkedést okozva szinte minden részpiacon.  Az EU pénzügyminiszterek bejelentése mellett az Európai Központi Bank kommunikációjának is legalább akkora jelentősége volt abban, hogy a hangulat a hétfői napon látott 180 fokos fordulatot vegyen. Az EKB ugyanis amellett, hogy újra beindította a rövidtávú likviditásfokozó intézkedéseit, bejelentette, hogy amennyiben szükségesnek ítéli, beavatkozhat az érintett tagállamok másodlagos állampapír piacain, illetve a diszfunkcionális piaci szegmensekben.

Mind a 16 euróövezeti ország központi bankja államkötvényeket vásárolt hétfőn, hogy helyreállítsa az állampapírok iránti megrendült bizalmat - közölte egy olasz pénzügyi forrás hétfőn. A név nélkül nyilatkozó forrás azt mondta, hogy a központi bankok a másodlagos piacon vásároltak államkötvényeket. Az egyes vásárlások értékéről a forrás nem közölt részleteket, csupán annyit mondott, hogy a bankok azokra a piacokra koncentráltak vásárlásaik során, amelyek különösen megszenvedték a görög válság következményeit, ahonnan a befektetők a leginkább eltűntek.
A direkt eszközvásárlás stratégiájának alkalmazásával az EKB egyértelműen átlépte a Rubikont, alap elgondolásában követve a Fed modelljét mostantól extralikviditás formájában teremthet pótlólagos keresletet stabilizálva azokat az alacsony likviditású piacokat, amelyekben indokolatlanul nagy árkilengések tapasztalhatók. A különbség talán annyiban nyilvánulhat meg, hogy az EKB először precíziós beavatkozással fog próbálkozni, nem feltétlenül széleskörű, teljes eszközosztályokat érintő vásárlásokat hajt majd végre.

A mesterséges felhajtóerő megteremtésével látványos stabilizációt sikerült elérni, a bizalom, a kockázatvállalási hajlandóság, az országkockázati felárak és a hozamok látványosan, újra normalizálódni kezdtek. Mindezzel sikerült mintegy zárójelbe tenni a görög adósságválságot, ami egy rövid időre felvillantotta, hogy a gazdasági válság első felvonásában orvosságként használt ösztönző programokért is benyújtják egyszer a számlát. Kína, Anglia és az USA monetáris hatóságai után most az EKB is a mennyiségi likviditásfokozás útjára lépett. Míg azonban pillanatnyilag Kínában már azon dolgoznak, hogy a likviditással elárasztott pénzügyi rendszerből hogyan pumpálják ki a pénzt, a Fed pedig fokozatosan leépítve az eszközvásárlási programjait már a kamatciklus fordulópontjának helyes megválasztásán gondolkozik, addig Európa még csak most indul el a monetáris lazítás extrém útján.

A beindított programok segítségével Európa elsősorban időt nyert, nem is csak lélegzetvételnyit, sőt a hatás, amit a bejelentett intézkedésekkel elért megközelítőleg a „kézrátétellel való gyógyításnak” felel meg. A piacokba való ilyen direkt „belenyúlás”, illetve az ilyen meseszerű hatás nem olyan gyakori a közgazdaság, illetve a tőzsdék világában. Mondhatni, ellentétben a mesékkel, ott mindennek ára van. A legnagyobb veszély az eszközár buborékok kialakulása (Kínában az ingatlanpiacon alakult ki egy ilyen mellékhatás), másodsorban pedig a most megnyert idő elpocsékolása, azaz az adósságállományok koordinált leépítésének és a folyó államháztartási deficitek strukturális átalakításokkal történő leszorításának az elodázása. Egy teljes normaváltásra van szükség az eurózóna szuverén tagállamain belüli fiskális fegyelem fenntartatására.

Privátbankár

Címkék: Befektetés
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG