Az OTP Alapkezelő elemzése ismerteti: az Egyesült Államokbeli feldolgozóiparon kívüli szektorok állapotát jelző ISM index a várt 56,4 pont helyett 56,6 pontra növekedett, ami megfelel az elmúlt pár hónapban tapasztalt trendnek, amikor a vártnál jobban teljesített az amerikai gazdaság.
Azonban Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója továbbra is óva int a túlzott optimizmustól. "A feldolgozóipar üzleti lehetőségei inkább a külpiacokról jöttek, a lakossági fogyasztás üteme továbbra is elmarad a fellendülés aktuális szakaszában jellemző értéktől. Az amerikai cégek óvatosságát jól mutatja, hogy csak nagyon szerény mértékben bővül az új munkahelyek száma. A munkanélküliségi ráta a pénteki legfrissebb adat szerint novemberben ismét emelkedett, 9,6%-ról 9,8%-ra”– tudtuk meg Czachesz Gábortól.
További veszélyt jelenthet a jelenlegi pozitív tendenciákra, hogy a háztartások továbbra is elsősorban az adósságállományaik leépítésére koncentrálnak, ez pedig csökkentheti a belső keresletet. A háztartások visszafogott fogyasztása jelentősen korlátozza a vállalatok értékesítési lehetőségeit, ez pedig gátolja a további állások megteremtését - olvasható az elemzésben.
Ezt az ördögi kört az amerikai jegybank újabb kötvényvásárlásokkal kívánja feloldani, amely az eszközárak növelésének segítségével hatna pozitívan a fogyasztási hajlandóságra. Czachesz Gábor szerint ennek a megoldásnak az esélyeit most már az is javítja, hogy valószínűnek tűnik a megegyezés a Bush-féle adócsökkentések ügyében.
„December 31-vel lejárnak a Bush-érában elfogadott adócsökkentő intézkedések. Eddig úgy tűnt, hogy a novemberi időközi választáson kialakult kongresszusi patthelyzet lehetetlenné teszi ezeknek a meghosszabbítását, ami kellemetlenül érintette volna a közép- és felsőosztályt. Az adókedvezmények meghosszabbítása ugyanakkor ráirányíthatja a figyelmet az amerikai adósságpálya nem fenntartható voltára, ami dollárgyengülést eredményezhet” - olvasható az OTP Alapkezelő elemzésében a befektetési igazgató álláspontja.
Privátbankár