1p
A görög válság hatására az egy hete tapasztalt emelkedés után zuhanásba ment át a Budapesti Értéktőzsde, a BUX értéke minden nap csökkent, a forgalom viszont megugrott
A görög válság hatására az egy hete tapasztalt emelkedés után zuhanásba ment át a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), a BUX értéke minden nap csökkent, a forgalom viszont megugrott, pénteken már a hétszerese volt a hétfőinek.

A BUX a héten 3.341,1 pontot, 13,49 százalékot gyengült, így pénteken 21.423,66 ponton zárt, míg egy héttel korábban 24.764,76 volt a BUX záróértéke.

Az index a 2009. december végi 21.227,01 pontos értékénél jelenleg 196,65 ponttal, csaknem 1 százalékkal magasabban áll. A közepes kapitalizációjú részvények indexe, a BUMIX egy hét alatt 7,38 százalékot, 159,67 pontot veszített értékéből és pénteken záráskor 2.003,89 ponton állt.

Hétfőn a londoni piacok zárva tartása miatt a BÉT-en is alacsonyabb forgalom volt az átlagosnál. A tengerentúli piacok előző hétvégi jelentős gyengülése és a Görögországnak szánt támogatás jóváhagyásának hatása hétfőre kioltotta egymást. A alacsony forgalom mellett gyengült a BUX, annak ellenére, hogy a kedvező nemzetközi makroadatok hatására a magyar piacon is kisebb emelkedés indult el.

Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
Kedden már nőtt a forgalom, s a BUX a régióval együtt esett. A görög hírek, illetve a görög csomag bizonytalansága borzolták a kedélyeket, de más - magas költségvetési hiánnyal rendelkező - uniós országok miatt is aggódni lehetett. Kedden több amerikai makroadat is napvilágot látott, ezek megfeleltek az elemzői várakozásoknak, így nem hatottak a tőzsdei kereskedésre.

Szerdán is folytatódott az áresés a továbbra is intézményi eladók által uralt részvénypiacon, a csökkenés mértéke is hasonló volt a keddihez, növekvő forgalom mellett. A magyar indexhez nagyjából hasonló szinten zártak a régiós mutatók.

A görögországi helyzet miatt - szerdán már halálos áldozatai is voltak a görög kormány által tervezett megszorítások elleni demonstrációknak - az európai piacokon nagyobb volt az esés, mint a tengerentúlon. A forint is sokat gyengült, de nem tért el a többi régiós deviza árfolyamának alakulásától.

A görög válság hatása csütörtökön is érződött, tovább folytatódott az esés a részvénypiacon, főként intézményi eladókkal, bár a csökkenés mértéke kisebb volt a szerdainál. Csak a Mol részvényei zártak pozitívan, minden más vezető papír veszített értékéből, leginkább az OTP esett.

Pénteken reggel érződött a bizonytalanság a BÉT-en is amiatt, mert csütörtökön magyar idő szerint kora este, évtizedek óta nem látott mértékben zuhantak az amerikai indexek. Hiába lett jobb az amerikai makroadat a vártnál, ezt követően - a nap közbeni jó hírek után - esni kezdtek az európai vezető tőzsdeindexek, a nyugat-európai részvénypiacok mínusszal zártak, a magyar piac 6,4 százalékos mínusszal végzett.

A részvénypiac forgalma 189,77 milliárd forintot ért el, szemben az előző heti 130,52 milliárd forinttal, ami 45 százalékos növekedés.

A heti forgalom túlnyomó részét, 74,83 százalékát az OTP adta 142,01 milliárd forint értékben. A Mol 18,29 milliárd forint forgalmat ért el, míg a Magyar Telekommal 11,96 milliárd forint értékben kereskedtek a héten. A Richter forgalma 10,60 milliárd forintot tett ki.  

A hét vesztese az OTP volt, mivel a társaság részvényeinek értéke 18,52 százalékkal gyengült egy hét alatt, így pénteken 5.850 forinton fejezte be a kereskedést. A többi vezető papír is kivétel nélkül csökkent az elmúlt héten.

A Synergon árfolyama például 17,24 százalékkal, 125 forinttal 600 forintra, a Magyar Telekomé 13,19 százalékkal, 95 forinttal 625 forintra esett a múlt héten. A Mol papír értéke 12,65 százalékkal 17.950 forintra, míg a Richteré 9,28 százalékkal 39.000 forintra csökkent egy hét alatt.

MTI

Címkék: Befektetés
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG