A két cég kölcsönösen egymás legfontosabb "fékentartója" a térségben, az összeolvadással ez megszűnne, olvasható az uniós versenyügyi szakértők 134 oldalas jelentésében. Az OMV várhatóan ellenvéleményében igyekszik majd meggyőzni a bizottságot, illetve javaslatokat tenni a bizottság által jelzett problémák orvoslására - írja a Reuters.
Az esetleges egyesülés révén az OMV, amelyé a schwechati finomító, megszerezné a Mol százhalombattai finomítóját, illetve a pozsonyi Slovnaft finomítót is. Mivel mindhárom finomító képes kerozinnal ellátni a bécsi repülőteret, egyetlen tulajdonos esetén megszűnne közöttük a verseny, a bizottsági dokumentum szerint. Ez a bírálat fölveti annak lehetőségét, hogy az OMV-nek adott esetben meg kellene válnia az egyik finomítótól, hogy az üzletet Brüsszel jóváhagyja, jegyzi meg a hírügynökség.
Az unió ellenvetésében az egyes termékeket és az egyes országokat érintően részletesen értékeli a helyzetet. Ezek szerint az OMV által javasolt egyesülés következtében Ausztriában, Magyarországon és Szlovákiában korlátozottá válna a verseny a benzin, a dízelolaj, a fűtőolaj és a kerozin piacán. A versennyel kapcsolatban komoly gondok merülnének fel a magyar és a szlovák aszfaltpiacon, és a benzin valamint a dízelolaj magyarországi, szlovákiai és romániai forgalmazásakor - állítja a bizottság. A bizottsági dokumentum csak egy ízben említi a földgázpiacot - állítja a Reuters.
Az OMV állítólag 26 százalékot óhajt vásárolni a horvát INA olajtársaságból. Horvát sajtóértesülések szerint az osztrák olaj- és gázipari vállalat erről levélben tájékoztatta a horvát kormányt. A horvát kormány szóvivője megerősítette, hogy levelet kaptak az OMV-tól, de annak tartalmáról nem nyilatkozott. |
A bizottság elemezve a két cég versenyhelyzetét, a Mol érvelését fogadja el, amely szerint a két társaság csaknem egymás tükörképe. A két olajtársaság tavaly óta, azóta vitázik egymással, hogy az OMV nyilvánosságra hozta vételi szándékát. Az OMV - mint a Reuters írja - azért szeretné egyesíteni erejét a Mol-lal, hogy ellenálljon az orosz és a nyugat-európai olajmultik nyomásának. A Mol szerint viszont az üzlet rontaná a részvényesek tulajdonának értékét.
Pert vesztettek az osztrákok, PSZÁF-OMV: 1-0
Beperelte a Molt az OMV
Az OMV megint nekiment a Molnak
Drágaszág: a Mol lett az OMV rögeszméje?
OMV-Mol frigy: Brüsszel megírta a kifogásait
MTI