Hivatalosan pénzügyi segítséget kér Görögország az Európai Uniótól (EU), ha heteken belül nem csökkennek a hitelfelvételi költségek, és ha az unió nem segít, akkor a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordul az athéni vezetés - mondták kormányzati források szerdán a DowJones hírügynökségnek.
A görög állampapírok hozamfelára "fenntarthatatlanul magas", és hat-nyolc héten belül lejjebb kell szorítani - mondta egy tisztviselő, aki szerint "ehhez valamiféle garanciára van szükség az uniós partnerektől". Amennyiben ezt nem adják meg, akkor valószínűleg a nyilvános segítségkérés következik, és ha nem érkezik
Eurókötvényt bocsát ki Románia Románia ötéves lejáratú, euróban jegyzett államkötvényt bocsát ki a héten - közölték szerdán a szervezők. A kibocsátás roadshow-ja csütörtökön ér véget, és várhatóan ekkor árazzák is a kötvényt. A szervezők a Deutsche Bank, az EFG Eurobank és a HSBC. |
Uniós vezetők erősen ellenzik, hogy az euróövezeti tag Görögország az IMF-től kérjen segítséget, konkrét pénzügyi támogatást azonban mostanáig nem ígértek. Mint arról a héten beszámoltunk, egyetlen francia-német javaslat látott eleddig napvilágot, amely egy Európai Valutaalap felállításában látja a megoldás kulcsát.
Az athéni kormány a múlt héten sikeres kötvénykibocsátást hajtott végre. Az állampapír árazása a vártnál alacsonyabb, 300 bázispont lett az irányadó eurókamatcsere-hozam (mid-swaps) fölött, ez azonban még mindig jóval magasabb a görög adósságválság kirobbanása előtt, tavaly augusztusban regisztrált 110 bázispontnál.
Drága mulatság lenne kilépni az euróövezetből
Eurózóna: az észtek után bezárul a kapu?
Nem is rossz ötlet az Európai Valutaalap
Minek az euró, ha nincs mögötte védőháló?
Az emberek nemet mondtak a görög csomagra
Az IMF-fel már fenyegetni is lehet
MTI, Privátbankár