A Royal Bank of Scotland (RBS) befektetési alapkezelők körében elvégzett széleskörű felmérésének pénteken ismertetett eredményei szerint a megkérdezettek 77 százaléka számol azzal, hogy a következő három évben az euróövezet valamely tagállama kénytelen lesz átalakítani adósságtörlesztési struktúráját. A felmérésbe bevontak válaszainak átlaga alapján a befektetők a legnagyobb - 58 százalékos - eséllyel Görögország nem fizetővé válását jósolják, utána Írország következik, átlagosan 47 százalékosra taksált törlesztésleállási kockázattal.
E két ország törlesztési leállásának távlati kockázatát más mérési módszerek is jelentős eséllyel valószínűsítik. A CMA DataVision, az egyik legnagyobb londoni piaci adatszolgáltató cég pénteki napközbeni kimutatása szerint a görög szuverén törlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási ügyletek (credit default swaps, CDS) árazása 965 bázispont, az ír CDS-tranzakciók díjszabása 515 bázispont környékén mozgott a pénteki londoni kereskedésben.
A CMA DataVision számítási modellje szerint a jelenlegi görög CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac 55,7 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Görögország nem fizetővé válását ötévi távlatban. Írország esetében ugyanerre 36 százalékos feltételezett kumulatív kockázatot mutattak a pénteki CDS-árazások.
A Royal Bank of Scotland a bankcsoport által pénteken ismertetett felmérés szerint a befektetőktől megkérdezte azt is, hogy a következő három évben számítanak-e valamelyik euróövezeti tagállam kilépésére a valutaunióból. A körkérdésbe bevontak 20 százaléka igennel, 80 százaléka nemmel válaszolt. Az igennel válaszolók a legnagyobb eséllyel Görögország távozását jósolták, de a megkérdezettek között voltak olyanok is, akik Németország kilépését sem zárták ki.
MTI