Az energiaipari konszern vezetője ellen tavaly novemberben, az osztrák pénzügyi felügyelet (FMA) feljelentéssel végződött, több mint egy éves vizsgálata alapján emeltek vádat. Ruttenstorfer 2009. március 23-án OMV-részvényeket vásárolt, egy héttel az előtt, hogy a vállalat bejelentette a megállapodást az OMV 20,2 százalékos Mol-részesedésének eladásáról 1,4 milliárd euróért, a piaci ár kétszereséért. Az FMA azért indított vizsgálatot, mert az OMV vezetője egy március 18-án készült, és március 23-án megjelent interjúban még azt mondta, hogy nem áll szándékukban eladni a Mol-részvényeket. Az eladás utáni napokban azonban 3,3 százalékkal, 24-ről 26 euróra emelkedett az OMV-részvények árfolyama, és ezzel Ruttenstorfer 44 ezer eurós árfolyamnyereségre tett szert. A 60 éves Wolfgang Ruttenstorfer kilenc éve áll az OMV élén. Idén márciusban nyugdíjba vonul, erről még a vádemelés előtt született döntés.
A bírónő a zsúfolásig megtelt tárgyalóteremben elmondta: nem lát bizonyítékot a bennfentes kereskedésre. Kiemelte, hogy az azt alátámasztó információ nem volt eléggé szilárd ahhoz, hogy annak tekintse a tranzakciót. "Ez nem a bennfentes kereskedés tipikus esete" - tette hozzá.
A vezérigazgató a tárgyaláson tagadta bűnösségét. Védője úgy érvelt, hogy a részvényvásárlás idején a Mol-részesedés eladása még nem volt látható. Elmondta, hogy az interjú időpontjában védence még "nem indulhatott ki egy lehetséges eladásból", és hogy a részvényvásárlás egy bónuszprogram részét képezte. Hangsúlyozta azt is, hogy a program előírásai szerint a részvényeket legalább három éven át kell birtokolnia, így nem is nyerhetett volna a rövid távú piaci árfolyammozgásokon. Az FMA ezzel szemben leszögezte: nem az a mérvadó, hogy nyert-e az ügyleten az igazgató, hanem az, hogy visszaélt-e bennfentes információval.
Az eddigi vizsgálat központi kérdése az volt, hogy mikor szerzett tudomást Ruttenstorfer az OMV és az orosz Szurgutnyeftyegaz közötti adásvételi tárgyalásokról. Az igazgató állítása szerint csak március 26-án kezdődtek a tárgyalások. Az FMA viszont megállapította, hogy már március 15-én létrejött egy találkozó az OMV és az orosz vállalat között. Ezen az orosz vállalat képviselői kinyilvánították, hogy érdekelné őket egy közép- vagy kelet-európai földgáz-konszernben való részvétel. Az OMV állítása szerint a Mol neve nem szerepelt ezen a találkozón.
Az ügyet elindító interjú piacmanipuláló hatása miatt egy külön eljárásban jogerősen 20 ezer euró pénzbírságra ítélték Ruttenstorfert, aki jelenleg az alkotmánybíróság előtt készül megtámadni a döntést.
MTI