Az euró egyre csökkenő árfolyama pénteken a május 10-i csúcshoz képest 5,5%-kal 1,2360-ra esett vissza. A mentőcsomag bejelentését követő napok eufóriáján ismét a félelem kerekedett felül, és a kilátások, kockázatok között az euró szétesését egyre többen és egyre gyakrabban említik. Némi támaszt többéves mélypontként az 1,2330-es árfolyam nyújthat, hiszen a rossz hírek garmadát a piac már beárazta.
A baljós körülmények az árutőzsdéket sem kímélték, ahol az aranyat és az ezüstöt kivéve a múlt hónapban minden szekció negatív megtérülést hozott. A Reuters Jefferies CRB index főként a cukor és a WTI nyersolaj gyengélkedése miatt az elmúlt hónap alatt több mint hat százalékot vesztett értékéből. A múlt évben a nem nemes fémek és az olaj iránt jelentkező, és az árak alakulását leginkább meghatározó kínai kereslet most lanyhulni látszik. A kereskedők attól tartanak, hogy a buborék kialakulását és a kínai gazdaság túlpörgését megakadályozni igyekvő pekingi lépések a keresletet hónapokra visszavetik.
A WTI nyersolaj esetében egyre szélesedik a folyó és a határidős értékek közötti különbség, így a hat havi riport (Contango) tíz dollárt meghaladó különbözetet mutat. A WTI esetében a hamarosan lejáró júniusi kontraktushoz képest a júliusi kötés felára a héten meghaladta a négy dollárt, miközben Cushingban, a WTI nyersolaj szállítási pontján a készletállomány minden idő legmagasabb szintéjére, 37 millió hordóra emelkedett. Az elmúlt év eleji árösszeomláshoz képest ez a legmeredekebb riport (Contango).
Az azonnali teljesítés hónapja a WTI-nél rendszerint alacsonyabb értéken kereskedett Brent esetében is hasonló különbözetet mutat. Ugyanakkor az elmúlt hónapban arra is volt példa, hogy a Brent felára 5,5 dollárra nőtt. A határidős görbe azonban a legközelebbi teljesítési hónaphoz képest másról árulkodik. Júliustól tizenkét hónapra előre az átlagos kereskedési ár 80,60, ami az egy hónappal ezelőtt tapasztalt 88,00-hoz képest ugyan csökkenést jelent, de a folyó áraknál még mindig jóval magasabb.
Cushingban a nyersolaj beáramlás erősödését a Mexikói-öbölből és a Kanadából érkező jelentős importmennyiségekkel magyarázza. Visszatekintve azt látjuk, hogy az év olyan szakaszához érkeztünk, amikor a fogyasztás emelkedni szokott, és mihelyst megérkezik erre vonatkozóan a bizonyíték, a Brent árelőnye általában elkezd lemorzsolódni. Pillanatnyilag a piacon tartályhajókat és tározókat bérelnek az olcsón felvásárolt nyersolaj betárolására, és magasabb határidős árakon való értékesítésére.
Technikai szempontból a júniusi szállítású WTI nyersolaj árfolyama a héten 75 dollárra csökkenve megtörte a 2008 júliusa óta tartó emelkedő trendet, és elindult a valamivel 70 dollár alatt található támasz irányába. Mivel a júniusi kontraktus jövő csütörtökön lejár, a helyzet technikai szempontból kezdetben egy cseppet bonyolódni fog, hiszen a júliusi kontraktust közel négy dollárral magasabb áron jegyzik. A júniusi kontraktus összeomlását látva egyes fenntartások szerint az árak akár újra csökkenhetnek is, ha a készletszint mégsem redukálódik, vagy ha az európai feszültségek mégsem enyhülnének.
Az arany árfolyama a héten az euró vettette pánik hullámát meglovagolva könyörtelenül tört egyre magasabbra, miközben Európából a gyengülő euró elleni fedezeti ügyletekben egyre többet vásároltak belőle. Az arany euróban kifejezett árfolyama a héten elérte a mérföldkőnek tekinthető 1000 eurót, ami 32%-os éven belüli emelkedést takar. További támaszt jelentett az a vélekedés is, hogy az európai mentőcsomag következtében emelkedhet az infláció. A nyereségek realizálása előtt az árfolyam 1,250-en újabb csúcsot ért el.
Az erősödő dollárnak eddig szinte semmilyen jelentős hatása nem volt erre az áremelkedésre, bár néhány kommentár már kérdésesnek véli a további emelkedés lehetőségét. Pillanatnyilag azonban a piaci pszichológia a további emelkedés mellett szól, és a félelemmel párosodó lendület miatt az árfolyam akár a várakozásokat meghaladó szintre is eljuthat.
Rövidtávon persze a többi árutőzsdei termék kiárusítása folytán néhány bankhitelből tőzsdéző kereskedő lesz kénytelen az aranyban vagy ezüstben elfoglalt nyereséges pozícióját zárni a fedezeti számláján jelentkező követelések teljesítése, illetve más veszteséges pozíciók ellentételezése érdekében. A támasz valahol 1,210 és 1,200 között, illetve 1,185 körül található.
A jó minőségű réz már a harmadik hete rendre alacsonyabb árfolyamon zár, mert a kereskedőket riasztja a világgazdaságot megfékezni, és az ipari nyersanyagként használt fémek iránti keresletet visszavetni képes európai és kínai helyzet. Mivel a dollár töretlenül masíroz a magasabb régiók felé, az áruféleségeket alternatív eszközként tartani immár értelmetlenné vált.
A korábbi három mélypontból kibontakozó emelkedő trend folytán a legközelebbi hónapra köthető kontraktus támasza valamivel 300 dollár fölött, az ellenállás pedig egyértelműen 325-ön található. A támaszt áttörő érték azt jelentené, hogy az árfolyam megindult a februári 286-on mért mélypont felé.
Búzából, rizsből és kukoricából a globális készletek immár harmadik éve gyarapodnak töretlenül, így mára már enyhültek a korábbi aggályok arra nézve, hogy a föld képes-e az egyre szaporodó népességet élelmiszerrel ellátni. A fontos növénytermesztő országok kedvező időjárása folytán mára már sikerült ellentételezni a 2007 előtti időszakban ismétlődő terméskieséseket.
Hosszabb távon azonban folyamatosan bővülő termelésre van szükség, mert a népesség kitartóan növekszik, és a gabonafélék egyre nagyobb hányadát használják fel bioüzemanyagként, ezért az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerint a kínálat és a kereslet közötti eltérés már 2010-11 során szűkülni fog. Éves szinten a kukorica és a búza ára pillanatnyilag 15%-os visszaesést mutat, és a lendület a bőséges kínálat miatt aligha tér vissza. A hosszú távon emelkedésre játszóknak most talán nem kellene az árakat hajszolni, mert az előrelátható időszakban az árfolyam várhatóan oldalazni fog.
Privátbankár