Az Eurostat mai közleménye rávilágít az eurózóna adósságválságának súlyosságára, miután kiderült több tagállam esetében radikálisan felfelé kellett módosítani a tavalyi költségvetési hiány adatokat. Ráadásul a görögök esetében a bizonytalan adatszolgáltatás miatt további felfelé történő módosítás lehetőségét is kilátásba helyezte a statisztikai hivatal.
Az Eurostat mostani közleménye kiemeli, hogy a költségvetés bevételi oldalán több bizonytalan adat szerepel, így nem tudni, hogy alakulhattak az állami alapok megtakarításai illetve piacon kívüli csereügyletek pontos részletei sem ismertek, emiatt a valós hiányszám 14.3% -ra is emelkedhet Görögország esetében.
A bejelentésre évtizedes rekord szintre emelkedett az öt éves görög államkötvényekre (dollárban) köthető CDS biztosítás ára. Elemzők szerint a megugrott kockázat miatt egyre valószínűbbé válik az adósság-átstrukturálás lehetősége a görögök számára, akik most is tárgyalásban vannak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a készenléti hitelkeret első lehívásának ütemezéséről - olvasható az elemzésben,
Más eurózóna tagállamok esetében is megugrottak ma a finanszírozási költségek, miután kiderült, hogy jelentős, a vártnál is nagyobb lett a tavalyi hiány. Portugáliában a GDP 9.4%-a volt a deficit, Spanyolországban 11.2%-a, míg az eurózónán belül a csúcsot Írország tartja 14.3%-os GDP-arányos hiánnyal. Nem alakult jól a brit költségvetési adat sem, a szigetország bruttó össztermékének megfelelő 11.5%-os deficitet hozott össze a költségvetés. Míg az indikatív német adat 3.3% lett, mindennek hatására nőtt duplájára a görög és a német öt éves papírok hozama közötti különbség, a görög hozamszint 8.5% körül mozog.
Az adósságválság nem csak az eurózóna tagállamait érinti, elemzők szerint adósságválság kialakulásának lehetősége fenyegeti Japánt is, amely a fejlett világ legnagyobb GDP arányos államadósságát halmozta fel az utóbbi évtizedekben - hívják fel a figyelmet az Equilor elemzői. A Fitch Ratings kilátásba helyzete, hogy a megugró japán államadósság miatt veszélyben van az ország hitelminősítésének „AA-„ besorolása; a Fitch bejelentésére a japán jen gyengülni kezdett az amerikai dollárral szemben.
Hogyan reagálhat a piac?
Az európai uniós adatok közlését követően egyértelműen negatív piaci reakciók bontakoztak ki. A német részvénypiaci benchmark indexe, a DAX index a bejelentést megelőző 0.8%-os pluszból hullott alá és 45 perccel az adatközlést követően már 0.8% körüli mínuszban van.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a magyar részvénypiac egyelőre immunisnak tűnik a negatív fejleményekkel szemben. A 13 tagú BUX index bár a 11:00 óra előtti szintekről szintén lefelé mozdult el, összességében azonban még délután 1 órakor is tartotta a fél százalék körüli emelkedést.
Az Equilor véleménye szerint a mai bejelentések is ráerősítenek arra a piaci várakozásra, hogy napok, sőt akár már csak órák választhatnak el bennünket attól, hogy Görögországban hivatalosan is bejelentsék: az athéni kabinet igénybe veszi az IMF gyorssegélyét, hogy így tudja finanszírozni a május végéig lejáró államadósságukat.
A mai bejelentés várhatóan a nap egészében kijelöli a piac irányát az európai börzéken, sőt egyelőre úgy tűnik, hogy az amerikai nyitás is a negatív tartományban alakul majd. Az amerikai kereskedés hangulatára az európai adósságválság mellett az is rányomhatja a bélyegét, hogy a hírek szerint Barack Obama elnök a mai nap folyamán beszédet tart a pénzügyi szektor megreformálásának szükségességéről, amelyet a Goldman Sachs botrány tett ismét időszerűvé - olvasható az Equilor elemzésében.
Csillagászati áron a görög adósságkockázatAthén és az IMF már a részleteket egyezteti
Uniós hitel a görögöknek - kacsa az egész?
Saját ügyfelei ellen spekulált a Goldman Sachs?
Privátbankár