A fokozatosan feltárulkozó ír adósságproblémákról szóló hírek éppen egy markáns nemesfémpiaci korrektúra közepette érkeznek. A dollárban számított aranyár 3,31%-ot vesztett az elmúlt héten, míg az ezüst árfolyama az 50-napos mozgóátlagának szintjén új padlót képezve megkapaszkodott, és 1,05%-ot még emelkedni is tudott az egy héttel korábbi záróárához képest.
Jelenleg az arany az 1.420 dollár feletti csúcsáról korrigál a várakozásoknak megfelelő mértékben, hiszen jót tesz most a lélegzetvételnyi szünet az elmúlt hónapokban látott viharos emelkedés után. Londonban a péntek délutáni fixingben 1342,50 dolláron állapították meg az árfolyamot, így most egyelőre minden jel arra mutat, hogy az 1.339 vagy legalábbis az 1.322,50 dolláros támaszok tartani fognak, és a nemesfém jegyzése nem fogja tesztelni a pszichológiailag fontos 1.300 dolláros értéket. A most következő hetekben az uncia árfolyama egy 1.350 és 1.400 dollár közötti sávban ingadozhat, mielőtt az év végéhez közeledve újra nagyobb lendületet venne a jegyzés fölfelé.
Az ír államadósság, amelyet szakértők már az idei ír GDP 32 százalékára várnak, azonban könnyen felülírhatja a papírformát. Igaz, hogy az ír államadósság más természetű, mint az év első felében tetőfokára hágó görög államadósság volt, az eredmény mégis ugyanaz. Az Európai Központi Bank kénytelen lesz beindítani a bankóprést, ami kétségkívül komoly inflációs nyomást generálhat, és ez elsősorban a nemesfémeknél vezethet áremelkedéshez. A megugró infláció mellett azonban még nagyobb hatással lehet a növekvő kockázati felárakból tovagyűrűző hatás (hitelpiacok beszűkülése, gazdasági válság elhúzódása, növekvő munkanélküliség, kieső állami bevételek, adóemelés, lakossági elégedetlenség), ami akár rövidtávon is az idén májusihoz hasonló körülményeket teremthet. Májusban a befektetők Európa-szerte a görög államcsőd veszélye miatt és az euró-rendszer összeomlásától való félelmükben vették a nemesfémeket olyan mértékben, hogy az ellátás akkor már-már akadozni kezdett, a sárga fém árfolyama pedig két hónap alatt 10%-ot emelkedett.
Az arany árfolyama éveken át az ezüst előtt járt, mígnem a fehér fém ára az utóbbi hetekben dinamikus önjáróként debütált - írja a közlemény. A konszolidációját már lezáró kurzus ismét enyhe emelkedésben van, és ezzel pozitív jeleket küld az arany piacára. A múlt heti technikai elemzés sejtetni engedte az ezüst kurzusának bekövetkezett magatartását. Most azonban mégis az emelkedő trendcsatorna alsó széléhez való visszatérés látszik valószínűnek 26 dollár környékén, mielőtt az árfolyam a korábbi 28 dollár feletti csúcsok felé venné az irányt. Az arany és az ezüst relatív aránya az elmúlt 10 év átlagában a 62-es érték közelében volt (1 gramm arany 62 gramm ezüsttel egyenértékű), a jelenlegi 50 alatti érték az ezüst relatív túlárazottságára utal.
A nemesfémekbe fektető tőzsdén kereskedett alapok (Exchange Traded Fund, ETF) készletei fontos indikátorok a piaci hangulatot illetően. A friss betétek az alapokba az alapok készleteit növelik és optimista befektetői hangulatot tükröznek, míg a kivétek az alapból a befektetők pesszimizmusát jelzik. A legnagyobb ilyen típusú alapoknál az elmúlt hetek tendenciái folytatódtak: enyhe csökkenés az SPDR Gold készleteiben (-0,12%) és az ezüstárfolyam erősödésével összhangban némi növekedés az iShares Silver-nél.
Kövesse valós időben a piacokat! Real-time deviza-, hazai és külföldi részvény-, árupiaci és indexalapú CFD árfolyamok ingyenes hozzáféréssel a nap 24 órájában! Kattintson!
Privátbankár