Az ázsiai és dél-amerikai piacok látszólag megpihentek, s ebből a kelet-közép-európai régió feltörekvő piacai végső soron tőkét is kovácsolhatnak. A világgazdasági növekedés motorjának szerepét betöltő Kína beletaposott a fékbe a hitelezés túlburjánzásának megakadályozása érdekében, s ez meg is látszik a pénzmozgások mértékén. Kelet-Közép-Európa ugyanakkor sok mindent visszahozott a 2009 negyedik negyedévi állapothoz képest. A régió összes piaca tovább menetelt a pozitív tartomány felé. Oroszország és Törökország marad a legkelendőbb piac – a magas olajárnak köszönhetően az orosz börzével az élen1. Az alapvető kelet-közép-európai piacokat továbbra is Magyarország vezeti, mintegy a költségvetési kiigazítás terén elért komoly eredmények igazolása képpen, ugyanakkor azt is jelezve, hogy még mindig a térség legtörékenyebb gazdaságának számít. Románia a tőkebeáramlás sztárja mostanában, emellett erőteljes teljesítményről számolt be, igaz, meglehetősen alacsony bázisról indult. Csehország és Lengyelország ismét egészséges képről adott tanúbizonyságot, az osztrák részvénypiaci görbe kissé ellaposodott újabban.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron |
KITEKINTÉS A JP Morgan, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét, a múlt hónapról kiadott csütörtöki összesítésében azt írta: az általa kiszámított kibocsátási mutató márciusban meredek ívben, az előző havi 53,8-ról 56,6 pontra emelkedett. |
Az elmúlt időszak egyik érdekes fejleményeként a befektetők érdeklődése megnőtt a nagyfokú növekedési potenciált és komoly lendületet ígérő részvények iránt. Az Erste Group elemzői szerint a szóban forgó részvények továbbra is pozitív teljesítményt nyújtanak azzal párhuzamosan, hogy Kelet-Közép-Európa gazdasági növekedése egyre erőteljesebbé válik. Míg az alacsony árazású részvények egyértelműen túlteljesítők voltak 2009 jó részén, ez a tendencia megváltozott 2010 első negyedévében: csak az alacsony ár/könyv szerinti értékkel (P/BV-vel) bíró részvények voltak képesek tisztán túlteljesíteni az átlagot. A nagy kapitalizációjú papírok ismét relatív alulteljesítők maradtak.
Kilátások
A jelenlegi környezet nem nyújt egyértelmű iránymutatást a hagyományos stratégiák – úgymint a defenzív vagy növekedési részvényekbe eszközölt befektetések – számára. Az elmúlt időszak szektor szerinti teljesítményadatai azt jelzik, hogy az ingatlanszektor profitált a diszkontok eltűnéséből. Más ciklikus szektoroknak is előnyére váltak a gazdasági kilábalást jósoló várakozások, emellett az ital- és élelmiszeripar is jól teljesített. Összességében az Erste Group elemzői továbbra is úgy látják, hogy egyes szektor teljesítményében vegyesen jelenik meg a fellendülés vezette növekedés és a korábbi túlzó diszkontok ellensúlyozása. A világgazdaság talpra állása és Kelet-Közép-Európa növekedése továbbra is törékeny lábakon áll. Ennek megfelelően a ciklikus részvények (valamint a bankpapírok) továbbra is heveny reakciót mutatnak bármely pozitív hírre, viszont a legnagyobb esést szenvedik el az ellenkező előjelű hírek esetén.
A főbb gazdasági régiók esetében az áthúzódó trend a jelek szerint az, hogy a kormányzati gazdaságélénkítő csomagok hatásának fakulásával a hitelnövekedés lassulása következik be ahogy egyre inkább előrehaladunk a 2010. évben. Ráadásul Kína is visszafogja a további hitelnövekedést. Mivel a főbb nyugati gazdaságokban az állami hitelezés lendülete visszaesik 2010 folyamán, a befektetők jobb ha felkészülnek arra, hogy az összes hitelnövekedés negatívba fordulhat 2010 során. Ha az összes hitelnövekedést az eszközérték növekedésének megbecsülésére használjuk, akkor azt kell mondanunk, hogy a befektetők nem nagyon számíthatnak az eszközértékek további emelkedésére.
Országallokáció
- Románia igazolta az Erste Group elemzőinek a bikába vetett hitét (hiszen a BET index produkálta az Erste regionális színterének legnagyobb növekedését). A maga 11-es P/E rátájával a román részvénypiac továbbra is a legolcsóbbak közé tartozik a térségben, pont a spektrum ellenkező végét foglalva el, mint a 17-es P/E értéket felmutató Horvátország. A várható további alapkamat-csökkentések és a legalacsonyabb árazási szint okán a román részvénypiacban még van növekedési potenciál, jóllehet minden valószínűség szerint nem akkora, mint az első negyedévben.
- Ausztria pozicionálása semlegestől túlsúlyozásig tartó allokációs modellt mutat. Az EPS-re vonatkozó konszenzus trendje nem jelez meredek emelkedést, de legalább stabilnak mondható a növekedési ütem. A konszenzus szerint 2010-ben 19 százalékos, 2011-ben 34 százalékos, és 2012-ben pedig 24 százalékos EPS-növekedés várható.
- Törökország és Oroszország egyaránt túlsúlyozásra vett. Az orosz piacon az olajárak (és más nyersanyagok) törékeny, ámde járható szcenáriót jeleznek. A pénzáramlás alapján a növekedés némiképp lassulhat. A régió második legnagyobbjaként számon tartott török piac megszenvedte az elmúlt időszak politikai viharait, ennek ellenére az Erste Group elemzői Oroszországgal szemben továbbra is az isztambuli börzét preferálják.
- Lengyelország (közepes túlsúlyozás) és Csehország (stabilan semleges) a konszenzus szerinti növekedés és az elemzések által előrejelzett árazás tetszetős elegyét kínálja (hiszen mindkét tényező mintegy 10 százalékosan alulértékelt jelenleg). Mindkét piacon változatlan marad a kamatláb, talán még az idei esztendő hosszabb időszakában is, mint ahogy eredetileg számítottuk.
- Magyarország – a lehetséges további kamatvágás szólhat a (stabilan semleges) magyar részvény piac mellett. A növekedési sztori és (ennek nyomán) a talpra állás beárazása kérdéses marad, az árazási javaslatok inkább stagnálást jeleznek.
Menekülnek a betétesek Görögországból
Marad a magas deficit a fejlett országokban
A befektetők nem várnak a választásokra
Amerikaiaknál házalnak a görög államadóssággal
Nem dőlhetnek hátra a kockázatelemzők
Zsiborás Gergő
Privátbankár