A belpolitikai feszültségek hatására az elmúlt napokban fokozott érdeklődés tapasztalható Egyiptom iránt, ugyanakkor az országnak nincs jelentős súlya a világgazdaságban - írja az elemzés. Az afrikai ország gazdasági szempontból elsősorban a turizmus és az olaj miatt érdekes, de az olajkitermelésben sem tölt be meghatározó szerepet, hiszen a kőolaj kitermelés túlnyomó része az Arab-félsziget országaiban történik. Habár a mostani helyzet kétségkívül felfelé nyomta az olajárat, ez azonban inkább annak fényében érdekes, hogy a nyersanyagpiacok az elmúlt években nem reagáltak érzékenyen a politikai kockázatokra.
A továbbiakban az emelhetné jelentősen a kőolaj, de emellett a többi nyersanyag árát is, ha a térség legfontosabb kereskedelmi útvonala, a Szuezi-csatorna valami oknál fogva nem lenne átjárható, erre azonban szerencsére nem mutat semmi jel. Amivel viszont számolnunk kell, hogy a bizonytalanság mindig beépül az árakba, tehát amíg a térségben politikai bizonytalanság uralkodik, nem várható jelentős olajárcsökkenés - zárul a K&H Alapkezelő elemzése.
Sokkal nyugodtabbak a piacok
Meredeken javult Egyiptom államadósság-törlesztési kockázati megítélése a keddi londoni kereskedési nap zárására annak ellenére, hogy folytatódtak a Mubarak-rezsim elleni tömegdemonstrációk, és az országot a Standard & Poor´s hitelminősítő le is minősítette.
Az egyik vezető citybeli adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision kedd esti adatai szerint az egyiptomi szuverén adósságtörlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási ügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama az aznapi londoni kereskedés zárásában 374 bázispont volt, rendkívül meredek, 46 bázispontos napi zuhanással. Néhány napja az egyiptomi CDS-árazások még 500 bázispont közelében mozogtak a londoni piacon, tükrözve a megmozdulások keltette befektetői idegességet.
A jelentős korrekció azonban elemzői vélemények szerint azt jelzi, hogy a további egyiptomi vérontással, illetve a zavargások térségi "járványszerű" terjedésével kapcsolatos piaci félelmek múlóban vannak. Sokat javított a hangulaton az egyiptomi hadsereg azon közlése, hogy a katonák nem alkalmaznak fegyveres erőszakot a tüntető tömeggel szemben.
Privátbankár