A globális feltörekvő térség jegybankjai most már elkezdik a pénzügypolitikai szigorítást, jóval a fejlett piaci kamatemelések várható kezdete előtt, Magyarország azonban egyelőre az enyhítési szakaszban jár, bár ez is hamarosan - jó eséllyel már ebben a hónapban - véget ér - áll londoni felzárkózó piaci elemzők térségi előjelezésében. Nem osztja ezt a vélekedést Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke, aki mai nyilatkozatában hangot adott annak a véleményének, miszerint az MNB-nek még van mozgástere a pénzpiaci feltételek lazítására a kamatcsökkentésen keresztül.
A kamatcsökkentési ciklus tárgyában nem az a kérdés, hogy véget ér-e, hanem inkább az, hogy mikor. A Privátbankár tegnap tudósított a A K&H Alapkezelő, a hazai gazdaságot is értékelő sajtótájékoztatójáról, ahol elhangzott, hogy a cég szerint a stabil forintárfolyam is jelzi, hogy a jegybank hamarosan a kamatcsökkentési ciklus végére érhet. Az alapkezelő szakértői ugyanakkor még el tudnak képzelni egy kamatcsökkentésről szóló döntést az MNB monetáris tanácsától. Tudósítónk ma pedig a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó negyedéves értékelését bemutató sajtóeseményéről jelentette, hogy a cég szerint a túlságosan gyors monetáris szigorítás derékba törheti a kibontakozó növekedést - a Queastor szakértői ugyanakkor azt is megemlítették: "a monetáris politika irányítói jelentős dilemmával néznek szembe a gazdaságpolitikai korrekciók helyes időzítését tekintve".
A JP Morgan globális bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege új, 2010-2011-re szóló felzárkózó piaci monetáris prognózisában bemutatja, hogy a vizsgált, feltörekvő piaci jegybankok GDP-súlyozással számított átlagos alapkamat-szintje jelenleg 4,47 százalék, 322 bázisponttal alacsonyabb a 2008. szeptemberinél.
A ház a 2010-2011-es időszakban az országcsoportra súlyozott átlagban 155 bázispontos kamatemelést jósol. A cég londoni elemzői kiemelik ugyanakkor, hogy az általuk várt szigorítási mérték alig a fele a 2008 szeptembere óta végrehajtott enyhítésnek.
USA: másfél évig nem lesz kamatemelés
Alapkamat: megtorpanhat a csökkentés
Bőven lesz még bedőlő lakáshitel
Olcsóbb a lízing, mint a lakáshitel
Csányi: meg kell tartani a jelenlegi irányt
Az EU és a Valutaalap megmentette a magyar bankokat
A szépre is emlékeznek: indul a pozitív adóslista
MTI, Privátbankár